فستيوال صحرا؛ تونس – دز

فستيوال دُز (Douz) يكي از قديمي‌ترين جشن‌هاي كشور تونس است.
ده روز موسيقي فانتزي و جالب، اسب سواري و شتر سواري، سكوت اين واحه بياباني را درهم مي‌شكند و بيش از 50 هزار روستايي، چادرنشين، و جهانگرد را مجذوب خود مي‌كند. اين رويداد هم از جنبه برنامه‌ريزي و هم از جنبه بازارهاي مورد نظر كه سوداگران از آن سوي دريا با لباس‌هايي منگوله‌دار را در ميداني بسيار زيبا دور هم جمع مي‌كند، حائز اهميت است.
موسيقي فانتزي (fantasia) بيشترين تماشاچي را دارد. اين نمايش (آرايش) نظامي با 12 مرد سواره نظام با نظم و دقت بسيار انجام مي‌شود. 9 نفر از آن‌ها سوار بر اسب‌هايشان به سوي سنگي مي‌تازند، فرياد مي‌كشند، و رو به آسمان شليك مي‌كنند، تفنگ بر دست به سوار كاري ادامه داده و تا وقتي كه با ايجاد گرد و غبار بسيار متوقف مي‌شوند، به شليك كردن ادامه مي‌دهند.
علاوه بر اين، مسابقه‌هاي شتر سواري، اسب سواري و سگ تازي، و همچنين شعر سرايي، موسيقي و مراسم‌ عروسي سنتي نيز برگزار مي‌شود.
از آن‌جايي كه اين رويداد در پي پايان يافتن برداشت محصول صورت مي‌گيرد، خرماي تازه و “لگمي” (شيره مخمر درخت خرما، lagmi) نيز در بازار به فروش مي‌رسد. صنايع دستي مسي تزيين شده، قفس‌هاي پرندگان، انواع بخورها، آبنوس‌ها، شترها و گل‌هاي صحرايي نيز به فروش مي‌رسند.
دُز آخرين مكان بسيار مهم در جاده سنگ‌فرش شده به سوي صحراي “گرند اِرگ اُريينتال” است كه در طول سال، سه‌شنبه بازار در آن‌جا برگزار مي‌شود. وقتي وارد شهر مي‌شويد، انبوهي از خانه‌هاي بادي سنگي رنگارنگي به چشم مي‌خورند كه در كوچه‌هاي باريك در راستاي رديف درختان سر به فلك كشيده‌ي خرما قرار دارند و گاري‌ها به آرامي در خيابان‌ها در حركتند. از آن‌جايي كه شهر كاملاً محصور بيابان است، هر روز در كشمكش با بادهاي شن بوده و اگر اين گاري‌ها نمي‌بودند، دُز در بستري از شن دفن مي‌شد. از دُز يا كبيلي مي‌توانيد گشت‌ها و بازديدهاي عميق‌تري به سوي صحرا تا دهكده‌هاي آباد زفرآن، نوئل، تولبا، يا اِل فائوئر انجام دهيد.
زمان: ده روز در اواسط ماه دسامبر. زمان جشن بسته به زمان برداشت محصول متغير است.
مکان: دُز، 32 كيلومتر(20 مايل) جنوب كبيلي
حمل‌و‌نقل: هر روزه اتوبوس‌هايي مجهز به سيستم تهويه از تونس و غبزه و همچنين وسايل حمل ونقل محلي از كبيلي به مقصد دُز حركت مي‌كنند.
اسكان: هتل‌هاي بسياري در شهر وجود دارد، ولي بيشتر آن‌ها توسط گروه‌هاي مسافرتي رزرو مي‌شوند. بهتر است كه از قبل مكان اقامت خود را رزرو نماييد يا در كبيلي بمانيد.
ارتباطات: سفارت تونس يا دفتر جهانگردی ملي جهانگردي

Office National du Tourisme Tunisien,
1 Avenue Mohamed V, 1001 Tunis.
Tel: 1-341077        Fax: 1-350997

ترجمه از: اكرم اكبري

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *