فستيوال اسپيتوك (Spituk Festival)؛ هندوستان

در قلمرو كوهستاني لاداخ راهي زيگزاكي قديمي وجود دارد كه به منظره‌اي ناهموار منتهي مي‌شود. خانواده‌هاي عشاير به آرامي از اين منطقه جغرافياي شگفت‌انگيز مي‌گذرند و به منطقه‌اي با فرهنگ كاملاً تبتي وارد مي‌شوند. هر ساله، اين شيفتگان براي ديدن خدايان دروني و روح بودايي تبتي با ماسك‌هايي روشن و رقص به گومپا يا صومعه وارد مي‌شوند.
اگر چه اين جشن با شكوه نيست، ولي مانند جشن “هميس” از شهرت بالايي برخوردار است. لاماس‌هاي (افراد داخل صومعه‌ها) صومعه گلوكپا به پيروي از بوديسم تبتي، كه دالايي لاما از عضوهاي آن است، كلاه‌هايي ويژه در طول جشن بر سر مي‌گذارند و جشن را برپا مي‌كنند. مجسمه الهه كالي نيز سالي يك بار در معرض نمايش عمـــوم قرار مي‌گيرد. در پايين مسير پلكاني كه با چراغ‌هاي روغن‌سوز مزين شده است، تماشاي عبادتگاه خداي واجرا بهايراو و الهه تارا كه 23 جلوه از آن استادانه ساخته شده است، نيز خالي از لطف بازديد نيست. اين معبد براي بازديد عموم آزاد است، ولي كمتر بازديد كننده‌اي از كشورهاي غربي از اين جشن زمستاني ديدن مي‌كنند.

زمان: اوايل تا اواسط ژانويه
مكان: اسپيتوك، بخش اندوسف خارج از له، در جاده كارجيل در منطقه لاداخ، استان جامو و كشمير
حمل‌و‌نقل: از دهلي، جامو و كانديگار و سرينگر، براي اين منطقه پروازهايي وجود دارد. علاوه بر آن، اتوبوس از سرينگر و مانالي نيز مسافران را جابه‌جا مي‌كنند. بايد توجه داشته باشيد كه راه جاده‌اي فقط در تابستان باز است.
اسكان: در اسپيتوك هتلي وجود ندارد. ولي در له مي‌توان هتل‌هاي بسيار ساده اما راحت و مهمانپذيرهايي يافت. ولي توجه داشته باشيد كه بسياري از آن‌ها در زمستان بسته هستند. برق و آب (فقط آب سرد) در اين مكان‌ها به ندرت وجود دارد.
اطلاعات بيشتر: دفتر توريسم جامو و كشمير، گلاب بهاوان، سرينگر 190001، و همچنين دفتر توريستي هندوستان.

ترجمه از: اكرم اكبري

دیدگاه ها

  1. mahnaz

    Thanks ,Arash ,for these nice tipic,,very intersting and useful
    ……………………………………………………………………………………………………………………
    جواب: سلام. سپاس.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *