گردشگران ايراني را به مبلغان ديدار از ايران تبديل كنيم

يكي از دغدغه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و البته تمام كساني كه در زمينه صنعت گردشگري فعاليت مي‌كنند، شناساندن ايران به عنوان كشور پذيرنده گردشگر است.

امروزه روش‌هاي متفاوت و متنوعي براي تبليغات در زمينه جذب گردشگر وجود دارد، اما با توجه به آمار گردشگران ايراني كه به خارج از كشور سفر مي‌كنند، شايد بد نباشد در اين فكر باشيم كه از هم‌وطنانمان بخواهيم علاوه بر تفريح و بازديد از كشورهاي خارجي، مردمان آن كشورها را با ايران و جاذبه‌هاي گردشگري‌امان آشنا سازند.

قابل توجه اين‌كه، بسياري از ايرانيان به صورت گروهي يا فردي، در ايام تعطيلات نوروزي و همچنين تعطيلات تابستاني، به كشورهاي همسايه يا كشورهاي دوردست، سفر مي‌كنند. احتمالا آمار اين مسافران خروجي در ايام نوروز به بيش از 200000 نفر مي‌رسد كه براي زيارت يا سياحت به كشورهاي ديگر سفر مي‌كنند، از اين ميان 50000 نفر از آنان در قالب تور و از طرف دفاتر خدمات مسافرتي اقدام به سفر مي‌كنند.

حال اگر سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بتواند عكس، پوستر، بروشور و لوح‌هاي فشرده نرم‌افزاري جاذبه‌هاي گردشگري ايران را به زبان‌هاي مختلف تهيه و آماده كند و آن‌ها را از طريق دفاتر خدمات مسافرتي در اختيار مسافران ايراني قرار دهد، هر گردشگر ايراني مي‌تواند با تدابيري كه انديشيده مي‌شود، اين هداياي تبليغاتي را به دست مردمان كشورهاي ديگر برساند.

از آن‌جا كه اين شيوه تبليغي (رابطه مستقيم مردم با مردم)، به دور از فضاي سياسي و در اثر تعامل مهمانان با ميزبانان صورت مي‌گيرد، مي‌تواند بسيار شوق‌انگيز و كارآمد باشد.

اين روش باعث مي‌شود كه عكس و فيلم‌هاي تبليغاتي كه از جاذبه‌هاي فرهنگي، طبيعي و گردشگري ايران توسط هنرمندان و كارشناسان، از قبل تهيه شده است، از طرف سازمان خريداري شود و در نتيجه هنرمندان را به ادامه كارشان اميدوار سازد و هم اين‌كه محصولات در يك فضاي مناسب به دست كساني برسد كه مشتريان واقعي ديدار از جاذبه‌هاي ايران خواهند بود.

از طرف ديگر، دفاتر خدمات مسافرتي مي‌توانند با آژانس‌هاي گردشگري كشورهاي مقصد، تعاملي را ايجاد كنند و به طور مثال در آخرين شب اقامت گردشگران ايراني در كشور مقصد، از مردم ميزبان دعوت نمايند تا در يك ضيافت شام با گردشگران ايراني آشنا شوند و در اين ميان هدايا را مبادله كنند و آن‌ها را به ديدار از ايران تشويق نمايند.

به نظر مي‌رسد اين طرح جاي آن را دارد كه مطرح و اجرا شود.

 

 آرش نورآقايي

دیدگاه ها

 1. لیلا

  ایدت فوق العاده است!!
  البته اگه بشه تو ایران کنونی این ایده را پیاده کرد با وجود این حکومتی که داریم؟؟
  این حکومت جاذبه گردشگردی را از “ایران سرزمین همیشگی آریاییان” دزدیده است . چطور گردشگران ایرانی می توانند مبلغ باشند برای گردشگران غیر ایرانی؟؟!!
  وقتی که گیتار یک توریست آلمانی را ازش میگیرند و جلوی خودش می شکنند و به او کلی ناسزا می دهند، با توریست زن برخورد نامناسب می کنند و…
  متاسفانه تبلیغات مثبتی نداریم که بتونیم مبلغ خوبی باشیم و ایران را به عنوان یک کشور آزاد و پذیرنده گردشگری مطرح کنیم.

 2. هانی

  اگر پیشنهادات وایده ها را به ای بدک نیست،قابل تامل است و بسیار موثر وکارآمد خواهد بود،تقسیم کنیم بدون شک اینچنین نظری بی اندازه هائز توجه واهمیت و ملاحظه است.اصحاب نظر و اربابان عمل باید بیدرنگ این ایده بکر را از فضایل نظری به فوائد و شمایل عملی تبدیل دارند.

 3. سیما سلمان زاده

  در سه دقیقه سه تا پیشنهاد خوندم!
  انتشار چنین ویژه‌نامه ای ازسوی گیلگمش برای سازمان شاید قابل طرح باشه
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. شاید بشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *