بيانيه راهنمايان گردشگري در جشن روز راهنمايان ـ دوم اسفند 1386

جشن راهنمايان گردشگري كشور، براي اولين مرتبه در تاريخ دوم اسفند ماه سال 1386 با حضور مسئولان و فعالان اين صنعت برگزار شد.
اميدواريم اين گردهمايي كه با تلاش راهنمايان و با حمايت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، به انجام رسيد، نقطه عطفي براي رسيدن به اهدافي باشد كه ما راهنمايان به آن مي‌انديشيم و مصرانه در پي‌اشان هستيم.

ما، راهنمايان گردشگري بر اساس بيانيه زير، اهداف خود را مشخص مي‌كنيم و از مديران و مسئولان دعوت مي‌نماييم كه با ما و در كنار ما باشند.

1- ما آمادگي داريم و مي‌توانيم به عنوان سفيران فرهنگي كشور جمهوري اسلامي ايران، وظايفمان را بر عهده بگيريم و آن‌ها را انجام دهيم. ما شان سفير فرهنگي را خواستاريم.
2- ما آمادگي داريم و مي‌توانيم به عنوان ناظران بر كيفيت هتل‌ها، رستوران‌ها، خدمات حمل و نقل، مكان‌هاي گردشگري، بناهاي تاريخي و فرهنگي و هر آن‌چه مربوط به صنعت گردشگري است، وارد عمل شويم.
3- با توجه به ظرفيت‌هاي بسياري كه در ميان راهنمايان گردشگري ديده مي‌شود، خواستار اين هستيم كه در امر پژوهش، مشاوره، طراحي و اجرا در گردشگري و همچنين حفاظت از محيط زيست و آثار فرهنگي و تاريخي كشور، حضوري فعال و قانوني داشته باشيم. در يك كلام، ما مي‌خواهيم در برنامه‌ريزي‌هاي كلان گردشگري كشور حضور داشته باشيم.
4- ما مي‌خواهيم مجموعه‌اي به وجود آوريم كه با توجه به اختياراتي كه دارد، بتواند در سايه صنعت گردشگري، فرهنگ غني اين مرز و بوم را احيا و حفظ نمايد.
5- ما خواستار اين هستيم كه مكاني براي گردهمايي و هم‌انديشي راهنمايان گردشگري از طرف متوليان اين امر در تهران و همه استان‌هاي كشور، اختصاص داده شود. اين مكان‌ها به منظور افزايش مهارت‌هاي تورگرداني، پژوهش و تحقيق در زمينه گردشگري، ايجاد اشتغال، مشاوره ‌براي سفر، در اختيار گذاشتن راهنما و اهداي بروشورهاي معرفي جاذبه‌هاي استان‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
6- راهنمايان گردشگري از اركان توسعه پايدار صنعت گردشگري به شمار مي‌روند، ما راهنمايان ايراني نيز با شناختي كه از جامعه، طبيعت، آثار فرهنگي و تاريخي كشورمان داريم، مي‌خواهيم شريك صنعت گردشگري و حافظ توسعه پايدار اين صنعت باشيم.
7- راهنمايان براي آشنايي هر چه بيشتر با سرزمين پهناور ايران به سفرهاي آموزشي نياز دارند. بنابراين خواستار اين هستيم كه امكانات سفر رايگان به اقصي نقاط كشور برايمان فراهم شود تا بتوانيم تورها را به بهترين نحو طراحي و اجرا كنيم.
8- ما خواستار اين هستيم كه روز دوم اسفند ماه، با عنوان “روز جهاني راهنمايان گردشگري”، در تقويم هجري شمسي به تاييد و ثبت برسد.
9- ما در اين انديشه هستيم كه يك شبكه ملي از راهنمايان ايراني تشكيل دهيم و از اين طريق، با هم و با شبكه‌هاي راهنمايان گردشگري در ديگر نقاط دنيا ارتباط برقرار نماييم.
10-  ما راهنمايان گردشگري از سازمان متولي مي‌خواهيم كه ما را در راه دست‌يابي به حق و حقوقمان ياري كند و امنيت خاطرمان را فراهم سازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *