چیتبال ها این چند وقت کجاها بوده اند؟!

ماهیت “چیتبال”ها با سفر کردن و فعالیت هایی که در سفرها انجام می دهند، پیوند خورده است. برای همین مهم است که بدانیم آنها کجا بوده اند و چه کرده اند.

بنابراین لطفا به ارائه گزارش تصویری از چند سفر “چیتبال دلبر” و “چیتبال کوشکی” دقت بفرمایید:

– سفر “چیتبال دلبر” به میاندشت / به قلم “مرتضی اسلامی” (مدیر عامل انجمن یوز ایرانی)

در روزهای 4 و 5 خرداد 93، چيتبال و من (مرتضی اسلامی) به همراه تيم نمايندگی Associated Press در ايران به پارک ملی ضامن آهو (میاندشت) رفتيم. قرار است AP یک کلیپ خبری در خصوص يوزپلنگ آسيايي بسازد و برای بخشی از تصاویر لازم بود از کوشکی فیلمبرداری کنند. هم برای این منظور و هم برای اين که دوربين های تله ای را مورد بررسی قرار دهیم و فيلم و عکس های دوربین ها را تخلیه کنیم، به این سفر رفتیم. در تصویر “چیتبال دلبر” را در حال چک کردن وضعیت دوربین تله ای و بررسی محیط اطراف مشاهده می کنید.

“چیتبال دلبر” را در حال بررسی باطری و حافظه دوربین مشاهده می کنید. بعد از این کار، می بایستی حافظه دوربین را بردارد و در لپ تاپ بازبینی کند.

“چیتبال دلبر” ناگهان متوجه می شود که جلوی دوربین رد پای یوزپلنگ وجود دارد. بنابراین حتما دوربین تصویر یوزپلنگ را ثبت کرده. مشاهده می کنید که رد پای يوزپلنگ های واقعی از ردپای چيتبال خیلی بزرگتر است!

همانطور که “چیتبال دلبر” حدس زده بود دوربين از يوزپلنگ عکس گرفته. در این عکس “چیتبال دلبر” و عکس یوزی که دوربین تله ای شکار کرده را مشاهده می کنید. اینجا بود که “چیتبال دلبر” در پوست خودش نمی گنجید، چون عکس یکی از پسرعموهای واقعی اش را دیده بود.

این یکی از آبشخورهایی است که محیط بانان زحمتکش برای حیوانات درست کرده اند. طی سه سال گذشته چندین بار کنار اين آبشخور از يوزپلنگ ها تصویربرداری شده است. “چیتبال دلبر” خیلی از محیط بانان سپاسگزار است که مراقب پسرعموهایش و بقیه حیوانات هستند.

“چیتبال دلبر” به همراه من (مرتضی اسلامی)، آقای هراتی رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم، آقای صفرزاده محیط بان زحمت کش میاندشت و بر و بچه های با صفای AP در تصویر دیده می شود.

“چیتبال دلبر” را در کنار یکی از پوسترهای آموزشی انجمن يوزپلنگ ايرانی که چند سال پیش چاپ شده است، می بینید.

اين روزنامه دیواری زیبا را دختر یکی از کارمندان محیط زیست استان خراسان شمالی درست کرده. انصافا خیلی هم با سلیقه درست کرده. “چیتبال دلبر” خیلی خوشحال است که حالا نوجوانان و دانش آموزان اهميت حفظ يوزپلنگ را می دانند و اجازه نمی دهند نسل يوزپلنگ منقرض بشود.

این یکی را هم چند تا از دختر خانم های دانش آموز با نام های “ملیکا صفر زاده”، “مینا یگانه راد” و “زهرا غلامی” درست کرده اند. دانش آموزان پایه سوم ابتدایی دبستان “ام البنین” در زمستان 91 این کار زیبا را آماده کردند. “چیتبال دلبر” از خوشحالی بغض کرده بود. چون می داند قرار است همه برای حفظ نسل یوزپلنگ ایرانی تلاش می کنند.

در تصویر “چیتبال دلبر” را با بعضی از خوراک يوزپلنگ ها می بینید. معلوم است که اين ها را او نخورده، تنها به همین دلیل ساده که داخل شکمش جا نمی شوند.

– سفر “چیتبال کوشکی” به آمریکا / به همراه کامران خوشی (مدیر پرتال سفر زورق)

“چیتبال کوشکی” در راهپیمایی مبارزه با ایدز شرکت کرده است.

“چیتبال کوشکی” در کنار پل تاریخی “بروکلین”

در کنار مجسمه آزادی

“چیتبال کوشکی” به شهر “بالتیمور” هم سفر کرده است.

“چیتبال کوشکی” در کنار یادمان کشته شدگان 11 سپتامبر عکس گرفته.

“چیتبال کوشکی” در جلوی ساختمان اصلی Barnes & Noble

– سفر “چیتبال کوشکی” به سه کشور برزیل، پرو  و بولیوی / به همراه “امید غلامعلی پور (از اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران)

“چیتبال کوشکی” در شهر “ریو دو ژانیرو”، منطقه گردشگری Sugerloaf

این هم برگ برنده “چیتبال کوشکی”. او را در پرو و “ماچو پیچو” می بینید.

این هم یک عکس از “چیتبال کوشکی” در کشور “بولیوی”، منطقه Salar-uyuni

دیدگاه ها

 1. مهدی گلی

  سفرهات به سلامت چیتبال جان
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از تو.

 2. مريم

  به به خوش به حالش. ماچوپيچو يكي از روياهاي دست نيافتني منه
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. دست یافتنیه.

 3. مهدیس

  سلام. چیتبال ها خوب می تازند … عالیست … گام هایشان استوار … دوستدارانشان برقرار …
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. ارادتمندم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *