فردوسي و مولانا

به فكرم رسيد كه مي‌توان يك تحقيق جسورانه در رابطه با شباهت‌ها و شايد هم تفاوت‌هاي شاهنامه و مثنوي معنوي و البته فردوسي و مولانا انجام داد.

در اين تحقيق مي‌توان به منابع پيدايش هر دو كتاب، طرز تفكر هر دو بزرگمرد، نام‌‌هاي به كار رفته در هر دو اثر (نام كسان و جاي‌ها و …)، كليد واژه‌ها، محدوده جغرافيايي هر دو شاهكار، داستان‌ها، اسطوره‌ها، نقل قول‌ها و … اشاره كرد. مي‌توان اين تحقيق را با توجه به زمان زندگي و شهرت و اعتبار و القاب هر دو شاعر و بسياري از پارامترهاي ديگر انجام داد.

قطعا اين تحقيق بسيار ارزنده خواهد بود و پرواضح است كه از همچون مني ساخته نيست. شايد هم اين تحقيق قبلا انجام شده و من خبر ندارم.

دیدگاه ها

 1. سمیه

  به نظر نمی رسد شاهنامه و مثنوی معنوی شباهتی با یکدیگر داشته باشند ، چون محتوای این دو کتاب با یکدیگر متفاوت است. شاید تنها شباهت شاهنامه و مثنوی معنوی قالب شعری آنها باشد که هر دو مثنوی هستند . به هر حال پیدا کردن تفاوتهای این دو کتاب کار بسیار دشواریست و نیاز به مطالعات زیادی دارد .

 2. زهره

  سلام.من فكر مي كنم شباهت هاي زيادي بين شاهنامه و مثنوي باشه،به چند جهت:هر دو اثر از فولكلور بهره بردند،غردوسي حكايت دهقان ها رو گردآوري كرده و مولانا 300 حكايت فولكلور آورده كه بخشي از اون رو در مقالات شمس هم ميشه ديد.
  خير و شر و يكي شدن اضداد، بن مايه هر دو اثر است:
  “بد و نيك،هر دو ز يزدان بود/لب مرد بايد كه خندان بود”
  اين كه كارهاي جهان رو آميزه اي از كوشش و بخشش پيش ميبره و دعوت به شادي در هر دو وجود داره
  شخصيت هاي اسطوره اي شاهنامه به مثنوي و كليات شمس راه پيدا كردند و عرفاني شدندو رستم با حيدر مقايسه شده:
  اين جهاد اكبر و آن اصغر است/ هر دو كار رستم است و حيدر است يا شير خدا و رستم دستانم آرزوست…
  تا به حال هم هيچ كتابي در اين زمينه نوشته نشده.ميتوني از دكتر قدمعلي سرامي و دكتر فريدون جنيدي،راهنمايي بخواين استاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *