سلام (گزارش تصويري از سفر اورامان)

نبودم. اينترنت هم نداشتم. ببخشيد.

آرزو كرده بودم كه امسال هم در ارديبهشت ماه به اورامان سفر كنم و از شقايق‌ها ياد كنم، اين آرزويم برآورده شد. شقايق‌ها چندان نبودند كه انتظار داشتم، اما بهار خوب آمده بود.

قرار است بنده به عنوان «راهنما» در يك برنامه تلويزيوني به نام «غيرمنتظره» كه به زودي ساعت 20 از شبكه 2 پخش خواهد شد، حضور داشته باشم. براي توليد اين برنامه با يك گروه سفر مي‌كنيم: فيلم‌بردار، صدابردار، كارگردان و بنده. اولين برنامه مربوط به استان كردستان و منطقه اورامان است و سفر بنده به كردستان به همين منظور بود.

 

در مسير سنندج

در مسير سنندج

ابرهاي بهاري بر فراز سنندج

 

سنندج

اورامانات

اورامانات: تعداد شقايق‌ها امسال نسبت به سال قبل حدود يك دهم هم نبود.

در نزديكي آرامگاه «پير عكاشه»

در نزديكي آرامگاه «پير عكاشه»

بدون شرح

پارسال همين موقع، همين جا، از دست يك بانوي كُرد چاي نوشيدم و امسال نيز. خوشبختي بالاتر از اين براي كسي هست؟

روستاي «پالنگان»

زمين «پالنگان»

آسمان «پالنگان»

نمايي از روستاي «پالنگان»

نمايي ديگر

آيا كسي آن عكس دست‌هاي پيرزن «ديلماني» در سفره‌اي كه نان در آن بود را يادش هست؟ به اين آدرس http://nooraghayee.com/?p=5064 رجوع كنيد و آن دست‌هاي ديلماني را با اين دست‌هاي كردي در دو لوكيشن متفاوت مقايسه كنيد. (خدايي به اين ديگه ميگن حضور ذهن)

 

رود «سيروان». دو هفته پيش از اين از «سرايو» در اندونزي عكس مي‌گرفتم و حالا…

وحي نازل مي‌شود انگار

اورامان تخت

اورامان تخت

مراسم «كومساي» (به مراسم بهاره پير شاليار «كومساي» مي‌گويند كه در جمعه‌ي مياني فصل بهار انجام مي‌شود و به مراسم زمستانه «زِماوِن» به معناي «عروسي» مي‌گويند) برگزار نشد اما ما عكس گرفتيم و گزارش تهيه كرديم.

بدون شرح

مكان: كردستان، منطقه اورامانات، روستاي اورامان تخت، در نزديكي مقبره‌ي پير شاليار. زمان: جمعه 17 ارديبهشت 1389. بومي‌هاي منطقه باور دارند كه اين سنگ رشد مي‌كند و يكي از آيين‌هاي مربوط به مراسم «كومساي» بريدن بخشي از اين سنگ (معروف به سنگ كومساي) است. تا سال قبل اين سنگ هيچ حفاظي نداشت، اما امسال ديدم كه برايش بناي كوچكي درست كرده‌اند.

اين مردم همه‌ي زندگي‌اشان را در آغوش كوه سپري مي‌كنند.

مردم منطقه معتقدند كه اورامان 99 پير داشته كه «پير شاليار» يكي از آن‌ها و احتمالا معروف‌ترينشان بوده. اين‌جا كه مي‌بينيد در نزديكي مقبره‌ي پير شاليار قرار دارد و به عبارتي مكان چله‌نشيني پيرشاليار بوده. مردم با اشتياق وارد اين دخمه مي‌شوند و سعي مي‌كنند سنگ‌ريزه‌هايي را به ديواره‌ي دخمه بچسبانند و اعتقاد دارند اگر چسبيد نيتشان برآورده مي‌شود.

 

مربوط به اين عكس نمي‌شود، ولي كمي بالاتر از اين‌جايي كه من اين عكس را گرفتم جايي هست كه شهر «حلبچه» عراق از آن‌جا معلوم است. مردم اورامان تخت با دو ساعت پياده‌روي به عراق مي‌روند.

بدون شرح

بازار مريوان

درياچه زريوار

بدون شرح

نام اين گياه «سالمِه» است و ارتفاعش به حدود يك متر مي‌رسد. معمولا در ارتفاعات اورامان و در نزديكي درختان بلوط مي‌رويد. ميوه‌اش (كه در خاك و در ميان ريشه‌اش رشد مي‌كند) را خشك و نهايتا به پودر تبديل مي‌كنند. اين پودر، مايع بستني است و در كردستان كيلويي 65000 تومان خريد و فروش مي‌شود و در تهران قيمتش به كيلويي 100000 تومان مي‌رسد. ظاهرا از اين گياه براي سقط جنين هم استفاده مي‌كنند.

دیدگاه ها

 1. arash

  salam man chand rouziye ke bahatoun ashna shodam khoshhal misham mano joze doustatoun bedounid esmam arashe va motevalede 1354 hastam tehran
  ……………………………………………………
  جواب: سلام. از آشنايي با حضرت‌عالي خوشحالم.

 2. alireza emami

  SALAM Dr emami hastam . nemidonestam sanandaj omadid man inja boodam kash midonestam hamdigar ro mididim. bishtar az bahar e kordestan benevisid. omidvaram zodtar shoma ro bebinam
  ……………………………………………………………………
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 3. hossein

  سلام آرش جان بنده همیشه در ذهنم چنین تصوری دارم زمینه گردشگری و میل سفر را افرادی در جامعه ترویج می دهند که از نگاه علمی و تخصصی و تجربه ای که از آن منطقه دارند و به صورت رسانه ای نه در تلویزیون گزینشی و روزنامه های سانسوری در جایی و فضایی که همه مردم دسترسی به آن داشته باشندو بتوانند کاملا شناخت مفید از آن پیدا کنند منتشر نموده ومردم با شناخت کامل اقدام به سفر نمایند.
  و در رابطه با لاله های واژگون و دشت شقایقها و حال و هوای منطقه و حتی بناهای تاریخی و مسائل و دانستنی های آن منطقه اگر تخصصی توضیح داده شود نتیجه مثبت به همراه دارد.
  فرض مثال من از نوش آباد به چه انگیزه ای تا کردستان برای دیدن یک دشت گل که حتما دشتهای نزدیکتری هم به من باشد سفر کنم.
  این مهم است که مطالب شما می تواند انگیزه جدی در بنده به وجود آورد و دلیل شما برای رفتن به آنجا چه بود.می دانم تیتر زدن های شما و خلاصه نویسی نشان از ذیق وقتی است که دچارش هستی ولی بنده به این باورم راهنماها باید بدون هیچ چشم داشتی دانسته های خود را برای عاشقان این خاک ومرز و بوم منتشر کنند.مطمئنا تلویزیون اجازه نخواهد داد حرفهایی که در سفر به گردشگر می زنی در این جعبه دیزلی بزنی.از تجارب شما قصد استفاده ابزاری دارند نمی خواهم شما را از رفتن منصرف کنم ولی خدایی اگر در تلویزیون هم رفتی برای دشت شقاق ها همینقدر که در وب سایتت نوشتی خواهی گفت؟ما را هم که برای استفاده از تجارب سفرت به وب سایتت سر می زنیم آدم حساب کن ممنون می شم قربان شما حسین از دشت کویر مرکزی ایران از شهری که دشت دارد ولی شقایق ندارد لاله واژگون ندارد ولی خاکی دارد که هر فردی واردش شد و در آن قدم زد افسونش می کند.من با دوستی با این خاک عاشق شدم راهنماشدم و دلبسته سفر شدم.اگرسفر نمی کنم زمینه سفر را فراهم می کنم.هر کاری برای این خاک پاک دستم باشد انجام خواهم داد .افراد با اراده ای چون شما در این سرزمین انسان را از بی خیالی به وطنش باز می دارد .مطمئنم اگر روزی ایران آن شناختی که آرش در سرش به وطن دارد بقیه هم داشته باشند ایران پراز دشت شقایق خواهد شد همه جای ایران کردستان و سرسبز و با طراوت خواهد شد.ایرانی باشید و سربلند از نوع مردان ایران باستان
  ………………………………………………………………………….
  جواب: حسين آقا، شما عزيزتر از اين حرف‌هايي. ارادتمنديم قربان.

 4. شهرام

  سلام
  ممنون از عکس ها و گزارشها ی سفر

  من نمی دونم دوستانی که این همه تو سایت شما بد وبیرا می نویسن کین و چرا … ولی کلن چرا ما عادت کردیم به عقاید هم توهین کنیم ؟ هر کسی با یه متری دنیا را اندازه می گیره ، دنیا دنیای نسبیت یکی می بینه می گه ندیم یکی نمی بینه می گه دیدم
  یکی با دیده طبیعت می گه وجود داره یکی می گه نه

  آرش جان من خیلی وقت به سایت شما سر می زنم و از گزارشات سفر و عکسهای شما واقعا لذت می برم و بعضی وقتها هم جاهایی که رفتم برام زنده می شه ، به نظرم می ومد سایت شما یه سایتی که بیشتر در مورد طبیعت گردی و سفرو… حرف می زنه

  اگه می شه (چون در هر صورت سایت شماست ) این بحث های حاشیه ای و حرف هایی که باعث حاشیه می شن رو نذارید و هممون به عقاید هم احترام بذاریم و سعی کنیم حرف های همه و بشنویم
  ……………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از شما كه لطف داري. درباره‌اش فكر مي‌كنم.

 5. رضا

  “تیک می زنم کنار نامت
  در لیست ِ
  قرارهای ِ هر دقیقه ام!”

  مثل همیشه های آرش نور آقایی دلنشین بود و بودید.

 6. ا گ

  خوشحالم كه ايده اي كه هميشه درباره تو در ذهن داشتم عملي شد. نمي دونم داري با كي كار مي كني حالا بعد از خوشحالي وافر نگران خيلي چيزام … كه اميدوارم همشون بيهوده باشه.

 7. حمید درودیان

  سلام آرش جان عکسهای زیبای تو فقط حسرت نبودن در اورامان را برای ما داشت،اما باز این حسن را داشت که با دوربین تو به اورامان بریم……
  ممنونتیم:)

 8. پسر ایران

  سلام بر اورامان باز ,حکیم کردشگر عزیز … کمی از وضعیت اسکان و طریقه سفر و شهر های در مسیر زمینی اگر حوصله داشتی قلم بزن.. بلاخره سرمایه همه دوستانت در اینجا فقط دل ه
  ……………………………………………………………………………………
  جواب: من قبلا در مورد اورامان مطلب نوشتم و سفرنامه هم دارم. اقامت ما در يكي از خانه‌هاي روستايي در اورامان بود. ديگه اين‌كه واقعا نوشتن همه‌ي سفر برام خيلي سخته. خيلي وقت كم ميارم. كار خبرگزاري و مجله و روزنامه و تدريس و تحقيق و نوشتن كتاب و سفر و انجمن صنفي راهنمايان و …. ديگه برام وقت و انرژي چنداني نذاشته.

 9. آرش

  درود آرش جان اطلاعات خیلی جالبی بود راجع به منطقه هورامان و کردستان
  از ارزوهایم این بود که امسال اردیبهشت برای بار دوم به این منطقه بی نظیر بروم ولی متاسفانه نشد
  ولی با این مطلب و عکس های جالب باز هم مانند گزارش تو راجع به رفتینگ انگار در کنار شما و از دید یک اکوتوریست و راهنمای حرفه ای نگاه می کنم
  موفق باشی و پر انرژی منتظر مطالب بعدی شما
  ………………………………………….
  جواب: چطوري آرش؟ سپاس از لطفي كه داري.

 10. sara

  سلام
  مرسی فوف العاده بود
  حتما زمان برنامه رو اعلام کنید که بتونیم ببینیم
  ……………………………………………………………………..
  جواب: راستش من تا حالا از كارهاي خودم در راديو و تلويزيون راضي نبودم و هيچ وقت نه گوش كردم و نه نگاه كردم. فقط اميدوارم افتضاح نشده باشه، چون اون‌جا نمي‌تونم اوني باشم كه از خودم انتظار دارم.

 11. بهار

  دوست خوبم خسته نباشی و رسیدن بخیر
  زاویه دید جالبی برای عکس گرفتن داری. و جالب تر اینکه هم از بعد چشم انداز، هم مردم شناسی و جاذبه های فرهنگی و…
  امیدوارم من هم بتونم یه روز از دست یه بانوی کرد چای بنوشم و با بوی نون تازه مست بشم…
  راستی چرا مراسم «کومسای» برگزار نشد؟ خود محلی ها نخواستند یا داستان از جای دیگه آب می خوره؟
  (این همه حرف زدم یادم رفت سلام کنم راستی سلام)
  ………………………………………………………………
  جواب: چون نمي‌خوان برگزار بشه. همين.

 12. پیام

  با سلام دست درد نکنه برای مدیریت سایت و عکسهای که روی سایت گذاشتهای خیلی عالی من اولین بار مه که به این سایت امدهم واقعا عالی
  ……………………………….
  جواب: سپاس از شما.

 13. شراره

  بله،
  سپاس گزار میشیم پیش از شروع برنامه اطلاع رسانی کنید که اگر بتونیم، از دستش ندیم
  ………………………………………………………………………
  جواب: چيز زيادي از دست نمي‌ديد.

 14. فرناز

  سلام

  من و خیلی های دیگه نزدیک یک ساله تلویزیون را تحریم کردیم.ای کاش شما هم باهاشون همکاری نمی کردید.البته جسارت نمیکنم که براتون تعیین تکلیف کنم ولی حسرت دیدن برنامه شما بر دلمان خواهد ماند.
  موفق باشید
  ………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: البته كه حركت و اعتراض شما محترمه. اما اگر قرار به تحريم باشه و اگر بخواهيم در اين اعتراضات به دنبال آزاده‌گي روحمان باشيم، بايد خيلي چيزهاي ديگر را هم تحريم كنيم. در اتفاقات بعد از انتخابات مي‌ديدم كه بعضي‌ها از موبايل استفاده مي‌كنند اما پيامك را تحريم كرده‌اند. نفهميدم كه اين ديگه چه جورشه؟ تلويزيون به قول همه و حتي به قول معترضين، رسانه‌ي ملي است و حق همه‌ي ما ايرانيان. به نظر شما چرا به جاي اين كه افكار گند حاكم بر تلويزيون رو اصلاح كنيم بايد حق خودمون رو تحريم كنيم؟ فرناز عزيز، در اين مورد من ستيز مي‌كنم نه پرهيز. در پرهيز راحتي بيشتري هست هميشه.

 15. فرناز

  البته که حق با شماست.
  ولی نمی دانم دراین فضای شدیدا”سانسور حاکم بر رسانه ملی شما چگونه می توانید یک تنه اصلاح گر باشید؟در هر حال باز هم برایتان آرزوی موفقیت می کنم.

 16. مسعود لیما

  سلام
  ممنون از عکسا و اطلاعات خوبتون
  یه سوال داشتم
  از پالنگان به اورامان تخت راه شنی و یا مال رو داره؟
  اگر همچین مسیری هست، و شما ازش اطلاعات دارید ، لطفا درمورد کیفیت و طول مسیر برام بنویسید
  بسیار متشکرم
  …………………………………………………………….
  جواب: سلام. از پالنگان مستقيم نمي‌شه به اورامان تخت رفت و يا اين كه من از چنين راهي خبر ندارم.

 17. s

  یک زمانی میخواستم عروس کوردها بشم .چقدر دوستم ئاشت.چقدر اصرار کرد.نمیدونم چرا مامانم نگذاشت.خدایا!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111

 18. MERK

  در بستي ثعلب مي ريزند يا سالمه؟
  ثعلب رو مي دونستم اما سالمه رو تا بحال نشنيده‌ام
  …………………………………………………………………..
  جواب: سلام. ظاهرا از اين گياه هم استفاده مي‌كنند.

 19. سعدی

  سلام خسته نباشید من خودم ازاهالی اورامان تخت هستم ولی عکس های شما در این غربت خیلی حال وهوامو عوض کرد.
  ببخشید خودمو معرفی نکردم سعدی مرادی دانشجوی رشته رشد وپرورش کودکان بیش دبستانی دانشگاه توانبخشی وعلوم بهزیستی هستم برا هرگونه همکاری در خدمتم.
  ……………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 20. Ali

  salam
  man aza shoma yek komak mikhastam
  man mikhastam kotahtarin rah tehran be sanandaj va
  behtarin va zibatarin masir e raftan az sanandaj be oraman e takht ro be man begid
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. راه تهران به سنندج که معلومه. می تونی بری کرمانشاه و از اون جا به سنندج. یا بعد از همدان بری به سمت سنندج. از سنندج برای رفتن به اورامان باید به سمت مریوان بری. یا می تونی از کامیاران بری و یا می تونی از سمت کرمانشاه و پاوه بری. پیشنهاد می کنم نیمه های اردیبهشت بری و از هر مسیری که بری جذاب و دیدنیه.

 21. پرستو

  سلام یه سوال دارم ممنون می شوم جواب بدهید
  یک سفر 4 روزه به کرمانشاه بعد پالنگان بعد پاوه و اورامان تخت و مریوان در تعطیلات خرداد برنامه ریزی کرده ایم با تو جه به تجربیات شما دوست بزرگوار این مسیر از لحاظ جاده و امنیت چگونه است آیا خرداد زمان خوبی برای سفر به این منطقه می باشد
  ممنون و سپاسگذار
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. جاده امن است. اگر از سمت پاوه به سمت مریوان می روید مدت زمان 5 ساعت طول می کشد و با توجه به ناآشنایی به جاده و عدم وجود تابلوهای راهنمایی بهتر است تا روشنایی روز هست از جاده عبور کنید و به مقصد برسید. موفق باشید.

 22. مریم

  سلام من یکبار برنامتونو تو غیر منتظره دیدم که به پلنگان رفته بودید خیلی دوست داشتم برم ولی تا امروز نشده بود،ان شاا…فردا قراره بریم داشتم search میکردم اتفاقی وبلاگه شما رو دیدم خیلی خوبه و شما خیلی اجتماعی.از اطلاعاته اینجا استفاده کردم .خوب بود مثه “برنامهاتون” فردا حتما جای شما و همه ی کسانی که نتونستن هنوز برن رو خالی میکنم
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. خوش بگذره.

 23. فریبا

  سلام بالاخره دارم برای این تعطیلی میرم کردستان (زریوار ، سنندج و مریوان ) چقدر دوست داشتم امکانش بود این سفرها با شما میرفتم. خیلی گشتم تا توری پیدا کردم که اورامان هم ببره . گشتهاش دریاچه زریوار، بازارچه مرزی مریوان، اورامانات، روستای هورامان تخت، روستای دزلی و درکی ، قران نگل ، خانه کرد یا آصف هست
  میخواستم بپرسم تو این مسیر ، جای دیگری هست که البته نزدیک هم باشه و دیدنی که حالا که تا اونجا میرم ، اونارو هم خودم تو این چند روز برم ببینم .
  ممنون
  ………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. همین جا ها که می رید خودش کلیه. وقت اضافی پیدا نمی کنید.

 24. هلاله

  سلام خسته نباشید واقعا عکساتون عالیند. انتخاب زاویه دیدتون برام جالب بود لانگ شاتهای خوبی داشتید.(مریوانیم)
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از محبت شما.

 25. شاهین

  سلام .چند بار جسته وگریخته براتون کامنت گذاشتم . یکی از دوستانم که پایان نامه اش در ارتباط با پوشش ولباس کردی بود میگفت برآمدگی روی جلیقه لباس کردی مردان (تصویر آن سه مرد )نماد مارهای ضحاکه که در گذشته ها اگر حاکمی ظالم بود این برآمدگیها روی این جلیقه ها بوده … واینکه شالی که مردهای کرد دور کمر می بندند دو مدله ، ساده وسه گره ای که مدل سه گره ی آن نمادآموزه های دین زرتشت یعنی “گفتار نیک ، پندار نیک ورفتار نیک” است
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. در رابطه با نماد لباس مردم اورامان با شما موافق نیستم. با این حال سپاس از اطلاع رسانی.

 26. soheila

  سلام آقاي نورآقايي

  من اخيراً با سايت شما آشنا شده‌ام و از اين آشنايي بي نهايت خوشحالم. هر روز،‌ روزم رو با خوندن يك مطلب از شما شروع مي كنم
  خيلي خيلي ممنون از گزارش ها و معرفي هاي زيباتون
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قربان شما.

 27. موسی زاده

  با عرض سلام. مدیریت محترم وب سایت نور آقایی
  از این پس آخرین اخبار شهرستان کورد نشین جوانرود را از دریچه پایگاه خبری تحلیلی جوانرود هه وال بخوانید.
  پایگاه خبری تحلیلی جوانرود هه وال بزرگترین و رسمی ترین پایگاه خبری ای است که اخبار شهرستان جوانرود را در فضای مجازی منتشر می کند .
  لطفا با لینک این پایگاه در سایت خود ، در رسیدن اخبار از این شهرستان به سایر نقاط کشور ما را همراهی و یاری نماید .

  سایت: www. javanroodhawal.Com
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. حتما انجام میشه.

 28. عطا کوهی (اورامان تخت)

  سلام دوستان .من بچه اورامانم .قدم همه دوستان روی چشم اگه خواستین من در خدمت شماها هستم .شماره تماس 09390049796
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. زنده باد شما. به امید دیدار.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *