سفر به چين: پكن 2 و 3 و 4: آخرين بخش

گزارش تصويري:

 

يكي ديگر از برنامه‌هاي چيني‌ها براي گردشگران خارجي هدايت آن‌ها براي ديدار از فروشگاه يشم، است. فروشگاهي كه در تصوير مي‌بينيد در مسير شهر پكن به طرف ديوار بزرگ چين قرار گرفته (ديوار چين در شمال شهر پكن و در فاصله‌ي حدود 70 كيلومتري قرار دارد). يشم دو نوع است: يشم سخت و يشم نرم. يشم سخت بهتر از يشم نرم است و هر چقدر درجه‌ي سختي آن بيش‌تر باشد، از كيفيت بالاتر و در نتيجه از قيمت بيش‌تري برخوردار است. از يشم نرم براي روكش مجسمه‌ها و از يشم سخت براي ساخت جواهرات استفاده مي‌كنند. يشم در رنگ‌هاي متفاوت يافت مي‌شود و بهترين رنگ آن، سبز پررنگ (سبز كدر) است. براي اطمينان از اصل بودن يشم، آن را در زير نور نگه مي‌دارند و در صورت اصل بودن، توده‌هاي متعدد سفيد رنگ، معروف به «گل يشم» در داخل آن نمايان خواهند بود. يشم همچنين مصرف پزشكي دارد و به عقيده چيني‌ها، همچون مرواريد براي پوست مفيد است. از يشم براي پوست و دور چشم  كِرِم درست مي‌كنند. همچنين دستبندي (النگو) كه از يشم درست مي‌شود را بايد در دست چپ انداخت، زيرا نبض دست چپ، با قلب در ارتباط است و اگر شخصي كه النگوي يشم در دست كرده از سلامتي برخوردار باشد، رنگ يشم سبزتر مي‌شود. چيني‌ها عقيده دارند كه يشم روح دارد و رشد مي‌كند. به اين معني‌كه اگر كسي النگوي يشم سفيد در دست چپ داشته باشد و از سلامتي برخوردار باشد، يشم سفيد (كه مقداري رنگ سبز در آن هست)، به سبزي بيشتر مي‌گرايد و اين‌گونه است كه يشم روح دارد و با زبان خودش با ما سخن مي‌گويد.

همان فروشگاه مرواريد

ديوار بزرگ چين ( wanli changcheng) همچون يك مار در شمال كشور چين واقع شده است. از درياي زرد آغاز مي‌شود و از ميان صحراي «گوبي» به طول 6000 كيلومتر كشيده شده بود. هرچند كه بر خلاف ادعا، از كره‌ي ما قابل ديدن نيست، اما به طور قطع مهم‌ترين نماد باستاني كشور چين محسوب مي‌شود. شكل‌گيري ديوار چين از سال 475 تا 221 قبل از ميلاد طول كشيد، اما به صورت جدي، در زمان امپراطور «شي هوانگ تي» بود كه در سال 221 قبل از ميلاد به شكل كنوني درآمد. اين اميرطور كسي بود كه براي اولين مرتبه چين را متحد كرد و داستان زندگي و طرز زمامداري‌اش ارزش خواندن و دانستن را دارد. براي ساخت اين ديوار 300 هزار كارگر در مدت 10 سال قطعات از پيش ساخته شده را در كنار هم قرار دادند و ديوار بزرگ را ساختند تا امروزه چيني‌ها ميليون‌ها گردشگر را براي ديدار از آن به كشورشان دعوت كنند.

ديوار چين

همانند همان قفل‌هايي كه بر روي پل‌هاي پاريس و رم و فلورانس مي‌بينيم بر روي بخشي از ديوار چين هم ديده مي‌شوند.

بدون شرح

باز هم يكي ديگر از برنامه‌هاي تورها، ديدار از مركز طب سنتي چيني‌ها در پكن است. آن‌ها گردشگران را در اتاق‌هايي جمع مي‌كنند، از مزاياي طب سنتي چين برايشان حرف مي‌زنند، گردشگران را ويزيت مي‌كنند و برايشان نسخه مي‌پيچند. دكتري كه در تصوير مي‌بينيد به فارسي براي مسافران ايراني از طب سنتي چين مي‌گويد. قابل توجه اين است كه چيني‌ها روش‌هاي طب سنتي خود را در فهرست ميراث معنوي جهاني به ثبت رسانيده‌اند، هرچند كه درمان دكترها در اين مركز پزشكي، بيشتر جنبه نمايشي و البته اقتصادي دارد. آن‌ها در اين مركز، مسافران را ماساژ مي‌دهند و داروهايشان را مي‌فروشند.

اين تصوير مروبط است به يك رستوران تركي در پكن. گردشگران بسياري از كشورها براي صرف شام همراه با موسيقي و رقص زنده، به اين رستوران مي‌روند.

 

بعد از صرف شام، بيش‌تر مشتريان (گردشگران) بر بالاي ميزها مي‌روند و مي‌رقصند. جالب اين‌كه گارسون‌ها نيز آن‌ها را همراهي مي‌كنند.

يكي از ديگر از برنامه‌هايي كه براي گردشگران در نظر گرفته مي‌شود، ديدار از نمايشگاه شهرداري پكن است. در اين نمايشگاه كه هر روزه ميزبان گردشگران خارجي و داخلي بسيار و همچنين گروه‌هاي دانش‌آموزي چيني است، فيلم سه بعدي و چهار بعدي از تاريخ پكن و آينده‌ي پكن به نمايش در‌مي‌آيد. در انيميشن چهار بعدي، چيني‌ها سال 1969 را براي ما به تصوير كشيده‌اند. اما در اين فيلم فوق‌العاده، يك «سوتي» بزرگ هم وجود دارد و آن اين‌كه در شروع فيلم مي‌نويسد: پكن 1969، ساعت 8:00، اما در ايستگاه قطاري كه در لابلاي صحنه‌ها نشان داده مي‌شود، ساعت نوشته شده بر روي تابلو، حدود 16 است (زمان دقيقش را يادم نمانده). همچنين در نمايشگاه شهرداري، ماكت شهر پكن به نحو زيبايي طراحي شده است كه در تصوير مي‌بينيد.

 

ماكت بخشي از شهر پكن (شهر ممنوعه)

ماكت بخشي از شهر پكن (شهر ممنوعه)

 ماكت بخشي از شهر پكن

ماكت بخشي از شهر پكن

پكن زير پاي گردشگران

اين‌جا TIAN’ANMEN بزرگترين ميدان دنيا و قلب معنوي پرجمعيت‌ترين كشور جهان است. شايد باشند كساني كه روز 4 ماه مي سال 1919 را به ياد داشته باشند كه جوانان چيني بر عليه امپرياليست‌ها و فرماندهان جنگي براي به وجود آوردن يك كشور قدرتمند مستقل تظاهرات كردند. در اولين روز ماه اكتبر سال 1949 «مائو» از دروازه Heavenly Peace (دروازه‌اي كه ميان ميدان تيان‌آن‌من و شهر ممنوعه قرار گرفته است) بالا رفت و اساس «جمهوري خلق چين» را اعلام كرد. امروزه عكس او بر همان دروازه آويزان شده و جسد يخ‌زده‌اش در ميان ساختماني كه به ياد او درست كرده‌اند در وسط ميدان «تيان‌آن‌من» قرار گرفته است. همه روزه هزاران هزار نفر بر اي ديدار از جسد او مي‌روند ولي من هرگز وقت نكرده‌ام كه در صف طولاني بايستم و او را ببينم. ميدان «تيان‌آن‌من» چنان وسيع است كه يك‌ميليون نفر مي‌توانند در آن بايستند. در تصوير «موزه ملي چين» را مي‌بينيد. در سمت مقابل اين ساختمان، در طرف ديگر ميدان، پارلمان چين قرار گرفته است.

 

شهر ممنوعه: به اين دليل نامش شهر ممنوعه است كه اقامتگاه امپراطورها و خانواده‌‌هايشان بود و مردم عادي حق ورود به اين منطقه را نداشتند. به صورت مستطيل است و دورتا دور آن خندقي به عمق 6 متر و ديواري به بلندي 10 متر ايجاد شده است. 24 امپراطور از سلسله «مينگ» و «كينگ» در آن اقامت كردند. 980 ساختمان در آن وجود دارد و 720 هكتار است. براي ساختنش يك ميليون كارگر و 100000 هنرمند كار كرده‌اند. شروع ساخت آن سال 1406 (در زمان فرماندهي امپراطور Yongle از سلسله «مينگ») و سال اتمام 1420 است. آخرين امپراطور، Puyi در سال 1924 ميلادي اين‌جا را كه به زبان چيني به آن Gu Gong مي‌گويند ترك كرد و 11 سال بعد «جمهوري چين» شكل گرفت. بعد از ترك آخرين امپراطور از اين اقامتگاه امپراطوران، اين مكان نام Palace Museum قصر-موزه نام گرفت. اگر فيلم «آخرين امپراطور» شاخته‌ي «برناردو برتولوچي» يادتان باشد مي‌توانيد حدس بزنيد كه فضاي شهر ممنوعه چگونه است، بسياري از لوكيشن‌هاي آن فيلم در شهر ممنوعه بود.

يكي از مجسمه‌هاي شهر ممنوعه

تزيينات سقف چوبي ساختمان‌ها در شهر مممنوعه

 در اين تصوير كف آجري شهر ممنوعه را مي‌بينيد. به عمق 2 متر در كف شهر ممنوعه اين آجرها را به صورت يكي شمالي – جنوبي و ديگري كه در زيرش قرار گرفته شرقي – غربي قرار داده‌اند تا كسي نتواند تونل يا نقبي از بيرون به داخل بزند.

شهر ممنوعه

تزيينات ساختمان‌ها با محوريت نماد اژدها

حالا كه صحبت از اژدها شد، بد نيست به اين اشاره كنم كه متوجه شدم كه اژدهاهاي شهر ممنوعه شاخ دارند. قبلا مطلبي درباره‌ي اژدهاي شاخ‌دار در آدرس http://nooraghayee.com/?p=2292 نوشته‌ام.

 

اژدهاي شاخدار

حكاكي سنگ‌ها در ورودي كاخ‌‌ها

فرشي كه در داخل يكي از ساختمان‌ها وجود دارد.

يكي از مجسمه‌هاي متعدد در شهر ممنوعه

بخشي از شهر ممنوعه

نقوش به كار رفته بر روي در برخي از بناها. مي‌بينيد كه چقدر شبيه نمادهاي به كار رفته در برخي از بناهايي است كه در كشورمان مي‌بينيم.

بخشي از شهر ممنوعه

در انتهاي شهر ممنوعه باغ سلطنتي وجود دارد كه در آن باز هم با حضور سنگ‌ها و درختان سرو مواجه مي‌شويم.

عشاق با اين درختان باغ سلطنتي عكس مي‌گيرند. دليلش را در عكس بعدي مي‌گويم.

 

از آن سمت معلوم نبود، ولي از اين طرف شكل اين دو درخت سرو شبيه يك زن و مرد است. اين درختان نماد عشق صادقانه و پابرجا هستند. گفته مي‌شود آخرين امپراطور ساسله «كينگ»، Puyi و همسرش Wanrong بعد از عروسي‌اشان در جلوي اين درختان عكس گرفتند.

يكي از مجسمه‌هاي باغ سلطنتي در شهر ممنوعه

يكي از بناهاي داخل باغ سلطنتي

 

آب رودخانه‌ي Tongzi كه به خندق اطراف شهر ممنوعه هدايت شده است.

بدون شرح

مثل هميشه كه در سفرهايم براي ديدار از كتابفروشي‌ها وقت مي‌گذارم، به كتاب‌فروشي بزرگي در خيابان Wang Fu Jing (خياباني شبيه خيابان نانجينگ شانگهاي) رفتم و از حضور كتاب‌ها باخبر شدم. دفعه‌ي قبلي هم كه به چين آمده بودم نتوانستم Lonely Planet چين را پيدا كنم و اين بار هم. در اين قفسه Lonely Planet همه‌ي كشورها از جمله ايران يافت مي‌شود به جز چين. علت را جويا شدم و متوجه شدم كه فروش اين كتاب در چين ممنوع است. «چرايش» را نمي‌دانم.

بدون شرح

بدون شرح

چندين سال است كه در اين فكر هستم كه براي راهنمايان گردشگري كشورمان چنين كتابي را بنويسم. با اين‌كه بخش عمده‌اي از آن تمام شده، اما وقت نكردم كه تمامش كنم.

سفرنامه چين تمام شد. حدود 13 ساعت ديگر (اگر هواپيمايي «ايران اير» تاخير نداشته باشد)، به سوي ايران پرواز مي‌كنم.

 

دیدگاه ها

 1. پسر ایران

  salami be bolandaye hekmate hakimi ostoorehi ARASH NOORAGHAEI .sali sarshar az movafaghit”haye vasf nashodani va safarhayei be zibaei ghalbhaye mehrabane baraye to arezoomandam.va az bakhshande mehraban talabe salamati va omri ba shokooh baraye khanevadeat be vijeh madarat ke chenin pesar khodsakhteh va be sooye kamalyafteh be ma iraniha arzani dashteh talab mikonam… ozre taghsir daram ke be ellate safaram kami dir zemzeme tabrik salo no ra ba to tekrar karadam..
  ………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از تو. سال نو تو هم مبارك باد.

 2. معتقد

  سلام خدمت آرش عزيز
  من يك مرتبه ديگر به سايت شما آمده ام. اگر يادتان باشد در مطلبتان درباره “اقليم هشتم” نظر دادم. اينك چند نكته
  0- بسيار دوست دارم كه چين را از نزديك ببينم. در اين فكرم كه شايد با استفاده از The secret بشود!
  1. با اجازه مطلب “اقليم هشتم” شما را با ذكر منبع در وب سايتم قرار خواهم داد.
  2. خواهش مي كنم مطالبي كه درباره ي كتاب “ارشاد العوام” نوشته ام بخوان و نظرت را بگو. خوشحال خواهم شد.
  3. من به شدت نيازمند به كتاب “ارض ملكوت” هستم. اگر كتاب الكترونيكي آن را داريد به ايميلم سند كنيد و گرنه بگوييد از كجا تهيه كنم و يا يك نسخه برايم يفرستيد!
  4. اميدوارم بتوانم همراهي خوب براي سايتي خوب باشم!
  با تشكر
  ……………………………………………………………
  جواب: سلام به شما و سال نو مبارك. 1- استفاده از مطالب سايت من، حق شماست. 2- مطلب كتاب ارشاد العوام به كار من نمي‌آيد و در موردش نظري ندارم. 3- نسخه الكترونيكي كتاب ذكر شده را ندارم اما در كتاب‌فروشي‌هاي انقلاب يافت مي‌شود.
  با سپاس

 3. معتقد

  باز هم سلام!
  داشتم با دقت سفرنامه تصويري شما را نگاه كرده و مي خواندم كه به فكرم رسيد كه: درست است در چين اديان گوناگوني هست از توتم پرست گرفته تا خدا پرست! ولي بيشتر فكر مي كنم كمونيست باشند. اين طور نيست؟ يعني آزاد از هر قيد ديني. حتي از دوستم شنيدم كه مي گفت (مي بخشيد جسارت مي كنم:) در سرويس هاي بهداشتي هم از آب براي تطهير استفاده نمي كنند ظاهرا مي گفت از دستمال كاغذي مخصوصي استفاده مي كنند و بس.
  پرسشم اين بود كه از نظر ديدگاه اسلامي – شيعي، برخورد با چنين افرادي مشكل دارد: به ويژه اگر خيس باشند (عرق كردن هم شامل است). شما چگونه اين معضل را حل مي كنيد؟ يا اصلا براي برخي ايراني ها كه مي روند معضل به حساب مي آيد يا خير؟! با تشكر

  پ.ن: مي خواستم بدانم كه چه شد به كتاب “ارشاد العوام” برخورد كرديد و عبارت هايي از آن در مقاله “اقليم هشتم”‌نقل كرديد. ممنون و منتظرم!
  ………………………………………………………………………………..
  جواب: اول اين‌كه بنده هرگز كتاب ارشاد العوام را نخوانده‌ام. براي بقيه سوال‌هايتان هم فقط يك چيز مي‌توانم بگويم: “آه…”

 4. فرهنگيان

  سلام و خسته نباشيد

  مرسي از وقتي كه ميگذاريد و اطلاع رساني ميكنيد.
  آنچه در مورد “يشم” نوشتيد جالب است و به نظرم اشاره دارد به روحي مشترك بين انسان و مظاهر طبيعت كه شايد گاه از درك ما خارج باشد.
  در مقايسه با هنر ايراني اين همه رنگ و تنوع در هنرهاي چيني چشم را نوازش مي كند. نه اينكه هنر ايراني را ناديده بگيرم ولي به نظرم به دور از انصاف است كه بخاطر وطن دوستي ، هنر ديگر كشورها را هيچ به نظر آوريم.
  عكسهايتان هم زيبا هستند.

  سفر بخير و موفق باشيد

 5. N

  سلام . گاهی از شدت سخاوت شما به حسادت می افتم ! هزار بار ممنون بابت همه ی زحماتتون .
  لطفا بیشتر مراقب خودتون باشید .

 6. ا گ

  سلام … خسته اي انگار … سفرنامه روح هميشگي شو نداره !
  ……………………………………….
  جواب: سلام. موافقم. انگار يك جور رفع تكليفه فقط. وقتي براي انديشيدن و فرو رفتن در خودم نداشتم.

 7. maryam

  ba salam va tashakore faravan az en hame tajrobiat va etelaate khobe shoma .man shenidam ke dar yeki az shahrhaye chin kenare sahel morvarid hast ke en morvaredharo be sorate gardanband dar miaran vase moshtareha nemidonam daghighan shanghay hast ya na?mikhastam bebinam shoma etela darid ke koja hast?mamnon misham rahnamaye befarmayed .
  ba tashakor maryam
  ………………………………………………………………………….
  جواب: سلام فكر مي‌كنم كه منظور شما، فروشگاه مرواريد در نزديكي كاخ تابستاني پكن است.

 8. لیلا

  اطلاعاتی که در مورد یشم دادی به درد من خیلی خورد ممنون
  جالبه نقش صلیب شکسته در بناهایشان به کار رفته.
  موفق باشی

 9. مريم

  سلام
  من براي اولين باره كه اين سايت رو مي بينم . راستش برنامه سفر به چين رو واسه شهريور ماه دارم و داشتم قبل از رفتن يه سري اطلاعات رو جستجو ميكردم كه به سايتتون رسيدم خيلي جالب بود و واقعا مفيد . برنامه ما براي 17 شهريوره البته اگه اتفاق خاصي پيش نياد . آرزم ميكنم راهنماي تورما هم مثل شما دلسوز و آگاه باشه . ممنون بابت تمام توضيحات مفيدتون
  ……………………………………………..
  جواب: سلام. اميدوارم سفر خوبي داشته باشيد.

 10. mohammad

  سلام

  امیدوارم خوب و خوش سلامت باشید

  زمان زیادی است که ازت خبر ندارم

  می دونم در سفری و من منتظرم چون می خوام بچه ها رو یک شب کنار هم جمع کنم

  ممنون می شم تماس بگیری

  سپاس

 11. لیلا

  بازم سلام خسته نباشی . باز کی میرید چین میخوام با گروه شما بیام . من قرار شده اردیبهشت یا خرداد بریم چین . اگه برنامه امسالتون چین هست لطفا به من خبر بدید که با برنامه شما تنظیم کنیم . ممنون
  ……………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. از الان نمي‌دونم. ولي چشم.

 12. عباس

  سلام
  خواندن مطالب شما لذت بخش ودیدن تصاویر سفرهای شما شوق انگیز بود
  موفق باشید .
  ……………………………………………………………………………
  جواب: سلام به شما. سپاس.

 13. شیلا

  سلام وممنون از اطلاعات خوبتون .با توجه به اینکه شما هم به هند سفر کردید و هم به چین .فکر می کنید کدامیک جذاب تره برای مسافرت .راستش من بین این دو موندم و امیدوارم شما راهنمائیم کنید .
  ……………………………………………………………………………
  جواب: سلام به شما. در مرحله ی اول یکی رو انتخاب کنید، ولی بعدا هر دو رو ببینید.

 14. رضا

  سلام با تشکر از سایت خوبتان من می خواستم 20 بهمن به چین بروم درباره آب و هوای پکن و شانگهای در آن زمان ( تقریبی ) اطلاعاتی دارید ؟
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سرد است.

 15. شهرام

  سلام
  مطالب سايت عالي بود
  چند سوال هم داشتم ممنون ميشم به من پاسخ بديد
  1-من ميخوام تابستان برم چه زماني بروم مناسبه به لحاظ گردشي،هوا و ارزانتر؟
  2-آيا ستاره هاي هتل واقعا معرف كيفيت آنها ميباشد يا پايينتره؟
  3-تو پكن هتل مناسب 4 ستاره اي را به من معرفي كنيد؟
  4-آيا سفر 7 روزه پكن و شانگهاي بگيرم يا فقط پكن؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. چین در تابستان خیلی گرمه. بهتره در بهار برید. بعضی از هتل های 5 ستاره شان 5 ستاره ندارند. الان اسم هتل چهرا ستاره در ذهنم نیست (هرچند که می شناسم) اما می تونید از اینترنت پیدا کنید. سفر 7 روزه پکن و شانگهای به نظر من بهتره.

 16. ali kazemkhani

  سلام .
  مطالب خیلی جالی نوشته بودی.
  ولی در افسانه های چین امده است که شماره چهار بد است.
  و در هواپیما و هتل های چین شماره چهار وجود ندارد.
  و این حیوانات در افسانهای چین 9 برادر هستند.که یکی از انها هیچ وقت سیر نمیشود که نما اصلیچین ات .که خود شما میدانید ان چه حیوانی است.که پاها و دهان و هیکل این حیوان بر روی سنگ یشم باید درست حکاکی شود و این قیمت و انرزی این حیوان را نشان میدهد.
  و قورباغه نماد سلامتی است.
  و هر کدام یک معنی دارند.
  لطفا به تعداد مجسمه های بالای ساختمانها توجه کند.
  عدد دوازده خیلی برای انها مقدس است.
  و بیشترمردم خود چینو کره و…….به دیدار بنای تاریخی کنفسیوس می روند.
  که من امسال به انجا رفتم.
  و هیچ شخص خارجی در انجا نبود.
  من هر سال به چین میروم.

  و من از عقاید انها زیاد می دانم.
  وبیشتر مردم چین پیرو خط مشی کنفسیوس می باشند.
  که با محبت همه چیز میتوان بدست اورد.
  ببخشید اگر مطالب من کمی ناقص است.
  ودر کار شما فضولی کردم.
  بدرود.
  کاظم خانی
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از اطلاعات شما.

 17. سیما سلمان‌زاده

  سفرنامه‌ای عجیب ولی واقعی
  سپاس
  ……………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس که مطالعه کردید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *