سفر به چين: پكن 1

گروه ما، 3 شب در شانگهاي اقامت كرد، 2 شب در هانگزو و 5 شب هم در پكن اقامت خواهيم داشت. اكنون كه اين متن را مي‌نويسم در اتاقم در هتل Marriot پكن نشسته‌ام.

گزارش تصويري:

شب اولي كه در پكن اقامت داشتيم براي ديدار از نمايش «كونگ‌فو» رفتيم. اين برنامه يكي از برنامه‌ي اختياري در تورهاست كه اگر كسي نديده باشد، برايش جالب توجه است. در اين نمايش، داستان پسري روايت مي‌شود كه در سنين كودكي توسط مادرش به مدرسه «شائولين» برده مي‌شود تا زير نظر استاد كونگ‌فو مدرسه، اين هنر را بياموزد. پسر سختي‌هاي روحي و جسمي را پشت‌سر مي‌گذارد و نهايتا خود استاد مدرسه مي‌شود. تمام اين داستان همراه با موسيقي و حركات نمايشي رزمي اجرا مي‌شود.

در طول اجراي نمايش، اجازه عكاسي نداريم، اما بعد از اتمام نمايش با پرداخت هزينه مي‌توان با بازيگران عكس گرفت. در تصوير يكي از مسافران گروه ما با بازيگران عكس گرفته است.

بدون شرح

خطاطي يا قلم‌مو، يكي از هنرها و سرگرمي‌هاي چيني‌هاي خوش‌ذوق است كه در برخي از سايت‌هاي تاريخي و محل‌هاي تجمع انجام مي‌گيرد. اين‌جا محوطه ورودي «معبد بهشت» يا «معبد آسماني» است.

اطراف «معبد آسماني»، پاركي به همين نام با حضور درختان هميشه سبز احداث شده كه همه‌روزه محل تجمع شهروندان پكني است. آن‌ها در اين پارك سرگرم اجراي انواع ورزش‌ها و بازي‌هاي فردي و گروهي مي‌شوند.

توضيح بالا

مسافران گروه ما با چيني‌ها هم‌بازي شدند و شادي كردند.

تمرين «تاي‌چي» بر روي شكل معروف «يين يانگ»

تجمع هر روزه پكني‌هاي زميني در اطراف «معبد آسماني»

بدون شرح

مي‌خوانند و مي‌رقصند.

نرمش و ورزش و حركات موزون گروهي انجام مي‌دهند.

چيني‌ها شادي مي‌كنند و گردشگران در شادي‌اشان سهيم مي‌شوند.

معبد آسماني كه حدود 600 سال پيش ساخته شده و از آن وقت تاكنون بارها مرمت شده است. بر خلاف نامش، معبد نيست و از معماري چوبي فوق‌العاده‌اي برخوردار است.

داخل معبد بهشت: 28 ستون چوبي دارد، به تعداد روزهاي ماه.

بدون شرح

فكر مي‌كنيد جاي نصب چنين تابلويي كجاست؟

ديدار از فروشگاه فروش مرواريد Bang Fu Chun يكي از برنامه‌هاي تورهاست. گردشگران در هنگام ديدار از كاخ تابستاني در 20 كيلومتري شهر پكن، از اين فروشگاه ديدار و البته خريد مي‌كنند. در درياچه‌ي «كومينگ» كاخ تابستاني مرواريد پرورش مي‌دهند و در اين فروشگاه به فروش مي‌رسانند. بد نيست درباره‌ي مرواريد كمي اطلاعات داشته باشيم: 1- بين مرواريد آب شور (اقيانوس) و مرواريد آب شيرين (درياچه) تفاوت وجود دارد. 2- مرواريد آب شور از كيفيت بهتري برخوردار و گرانتر است. 3- گوشت صدفي كه در درياچه پرورش داده مي‌شود، بر خلاف صدف‌هاي دريايي، قابل خوردن نيست. 3- مي‌توان عمر صدف را همچون عمر درخت از روي حلقه‌هايي كه بر روي پوستش شكل مي‌گيرد تشخيص داد. 4- براي اين‌كه بتوان از مرواريد داخل صدف براي ساخت گردنبند، دستبند، گوشواره و … استفاده كرد بايد حداقل 15 سال از عمر صدفي كه مرواريد در داخلش قرار دارد، گذشته باشد. 5- براي تشخيص اين‌كه مرواريد اصل است، دو دانه از آن‌ها را به هم مي‌سايند، اگر يودر داشتند، اصل و در غير اين صورت پلاستيكي (تقلبي) هستند. 6- از پودر مرواريد براي ساخت كِرِم استفاده مي‌شود. 7- مرواريد را در رنگ‌هاي مختلف سفيد، سياه، بنفش، صورتي، طلايي و … توليد مي‌كنند. گرانترين مرواريد‌ها، به رنگ طلايي است كه در اقيانوس (آب شور) ساخته مي‌شود.

آن‌قدر ايراني‌ها براي خريد به فروشگاه مرواريد تشريف مي‌برند كه برايشان موسيقي ايراني هم مي‌گذارند. جالب اين است كه راهنماها سعي مي‌كنند فارسي ياد بگيرند، مغازه‌دارهاي شانگهاي و پكن از لغات فارسي استفاده مي‌كنند، در فروشگاه چاي، توضيح‌دهندگان چند كلمه‌اي فارسي بلدند و …

كاخ تابستاني: توضيح زياد دارد ولي حالش نيست. ببخشيد كه در اين سفرنامه خيلي توضيح نمي‌دهم، چراكه واقعا خسته‌ام. حالا كه اين متن‌ها را مي نويسم ساعت 1:40 بامداد است و من از ساعت 7 صبح بيدار بوده‌ام و با مسافرانم همه جا رفته‌ام، برايشان حرف زده‌ام، مراقبشان بوده‌ام و هنوز هم پلك بر هم نگذاشته‌ام. تازه بعد از اتمام اين نوشته، اگر بتوانم با اين سردردي كه دارم بخوابم، فردا صبح بايد ساعت 7 صبح بيدار شوم و روز از نو. جالب اين‌كه همه‌ي نوشته‌‌هاي قبلي (سفرنامه چين) را نيز تقريبا در چنين حالتي نوشته‌ام و آرزوي چند ساعت خواب دارم.

كاخ تابستاني

كوريدور 726 متري باغ تابستاني با بيش از هزار نقاشي كه بر روي چوب كشيده شده‌اند. اين كوريدور، طولاني‌ترين از اين‌گونه در دنياست.

بخشي از كوريدور

همان كوريدور

يكي از سازه‌هاي معماري باغ تابستاني

در باغ تابستاني

سنگ‌هاي صخره‌اي در چين و بيش تر در باغ‌ها، هر كدام يك كاركرد و يك مفهوم دارند. مردم نسبت به آن‌ها اعتقاد داشته‌اند و دارند و هر سنگي افسانه‌اي دارد. از اين لحاظ چيني‌ها تا اندازه‌اي شبيه ما هستند.

بدون شرح

اتاق كار امپراطور در باغ تابستاني. مجسمه‌هاي اژدها (نماد امپراطور) و ققنوس (نماد امپراطريس) را در تصوير مي‌بينيد.

هتل 7 ستاره پكن كه روبروي استاديوم المپيك پكن ساخته شده.

اين هم استاديوم المپيك پكن كه همراه با بقيه‌ي سازه‌هاي معماري ورزشي براي برگزاري بازي‌هاي المپيك 2008 پكن ساخته شد. امروزه گردشگران زيادي براي عكس گرفتن به اين‌جا مي‌آيند.

يكي ديگر از برنامه‌هاي تورها، ديدار و خريد از فروشگاه‌هاي چاي است. اين خانم‌ها انواع چاي سبز و سياه را دم مي‌كنند و به گردشگران مي‌چشانند و برايشان از فوايد چاي مي‌گويند و نهايتا مي‌فروشند. اين‌جا فروشگاه Dr Tea در پكن است. شش نوع چاي معرفي مي‌كنند و مي‌فروشند. دماي جوشاندن (گرم‌كردن) هر يكي از چاي‌ها با ديگري متفاوت است، هر كدام يك خاصيت دارند، زمان دم كشيدن همه‌اشان از 30 ثانيه نهايتا تا 2 دقيقه است، هر كدام را مي‌توان از 3 تا 6 مرتبه دوباره استفاده كرد، نوشيدن هر كدام هم آداب خاص خودش را دارد.

ماساژ پا خوب است، اگر گذرتان به چين افتاد امتحان كنيد.

اين متن در مكاني‌‌كه پا را ماساژ مي‌دادند، نوشته شده بود.

دیدگاه ها

 1. حمید

  سلام
  من بین پراگ، بوداپست و پکن مردد هستم که کدوم رو برم. تو سفر هم طبیعت و هوای اون کشور، معماری، سبک زندگی، غذا ها و هیجان برام مهم هست. میخواستم از تجربتون استفاده کنم بدونم مدوم شهر/کشور انتخاب بهتری برای کسی مثل من هست.
  ممنون از وقتی که برای جواب برام میذارید
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. هر سه مورد را پیشنهاد می کنم. چشمتان را ببندید و یکی را انتخاب کنید. همین.

 2. شكوفه عسل عليزاده

  سلام آقاي نور آقايي
  سالهاست كه عاشق چين،فرهنگ،آداب و رسوم اين كشور هستم. تنها تماسم با اين علاقه اينترنت است كه گاهي توان فرونشاندن اين عطش ررا دارد. به علت هزينه هاي گاه گاه زندگي و زياد تورها و زمان كم بودن در چين تور را انتخاب نميكنم. گفته شما از امنيت برايم مهم بود (تشكر). و اما: آدم سخت گيري در مكان استراحت و غذا يا وسايل بهداشتي و حمل ونقل اصلا نيستم. مي خواهم بدون تور سفر كنم و مدت 15 روز تا يك ماه را براي گشتن كامل كشور انتخاب كردم و دوچرخه را به عنوان وسيله جابجايي براي كاهش هزينه ها و البته به زبان چيني توسط كتابهاي راهنما در سفر تا حدود خوب در صحبت و متوسط در نوشتن واقفم . راهنمايي در جهت تهيه پول عالي هستش(تشكر).در مورد دوچرخه(البته توانايي استفاده تا 5 ساعت مداوم را دارم قبلا چندين بار امتحان كردم مشكلي نبوده)بهتر اينجا تهيه كنم يا اونجا(حتما ميگين اينجا) ولي از لحاظ هزينه بار ميگم چون تصميم بر اين كه تا شانگهاي يا پكن با پرواز بريم (من و خواهرم). البته به نقشه خواني هم سعي داريم مسلط بشيم. خوب؟ ميشه كمي در مورد مكانهاي استراحتي بين شهر ها توضيح بدين گفتم اصلا آدم سخت گيري نيستيم ما عاشق گشتن در بافت روستا و مناطق جنگلي هستيم.سالها است براي اين سفر برنامه ريزي ميكنم ولي نمي دونم چرا با حرفهاي شما اعتماد به نفسم را از دست دادم. بازهم تشكر آقاي نور آقايي.
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. از اینکه تصمیم به این سفر گرفته اید، برایتان آرزوی موفقیت می کنم. اما نمی دانم چرا با حرف های من اعتماد به نفستان را از دست داده اید؟ کدام جرف و کجا؟ درضمن اطلاعات بنده در رابطه با چین که البته چند سالی هم می شود که به آن سفر نکرده ام همانی است که در سایتم نوشته ام و نه بیشتر. درضمن در رابطه با این گونه سفرکردن شما اطلاعات چندانی ندارم. پوزش بنده را بپذیرید.

 3. شكوفه عسل عليزاده

  سلام دوباره
  امكانش هست آدرس آقايي به نام آرش در تاريخ 20 اسفند 89 و يا آقايي به نام علي در تاريخ 26 فروردين 91 ويا آقايي با نام ali در مورخ 12 شهريور 91 را داشته باشم. اميدوارم از حرفم دلخور نشده باشيد اما از مجموع صحبت هاي شما كه تور را و در كنار تور را به گردش رفتن پيشنهاد ميدهيد. در مورد حمل دوچرخه امكان راهنمايي هست. متوجه ام كه گفتين چند سال به چين نرفتين. با تشكر.
  ………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از توجه شما. نه نمیشه، چون من باید همه وقتم رو بزارم تا این افراد رو برای شما پیدا کنم که البته نمی تونم.

 4. شكوفه عسل عليزاده

  ببخشيد ولي متوجه شدم شما اهل جنوب غربي كشور هستيد. درسته؟ من 15 سال در آبادان زندگي كردم و جزو بهترين سالهاي عمرم. موفق.
  ………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. اهل جنوب کشور نیستم.

 5. رامینا

  salam.ma 17 aban azem safar be pekan va shanghai hastim.mikhastam beporsam ke hava on zaman sarde ya na?aya lebase garm baiad ba khodemon bebarim.mamnun az javab shoma
  ……………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. هوا سرد خواهد بود. لباس گرم داشته باشید.

 6. کیانا

  با سلام و احترام
  برای من و همسرم فرصتی پیش اومده که مدت 2 روز از شهر گوانگجو در آبان ماه دیدن کنیم.آیا جنابعالی در مورد مناطق دیدنی و مراکز خرید این شهر اطلاعاتی دارید که بتواند راهنمایی برای ما در این مدت کوتاه باش؟ چون دوست داریم از این مدت کوتاه به بهترین نحو استفاده کنیم.
  با تشکر
  ……………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. لطفا در اینترنت جستجو کنید. خیلی وقته که گوانجو نرفتم، حضور ذهن ندارم.

 7. رامینا

  mamnun ke javab dadin.ma ham kheili bara in safar barnamerizi karde bodim vali motasefane parvaz ash be tor koli cancel shod.
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. متاسفم. به امید سفرهای آینده برای شما.

 8. ali

  سلام آقای آقایی بالاخره رو یا هام به حقایق پیوست قراره من وخواهرم ۶دی به مدت ۸روز به پکن وشانگ های بر یم * میخواستم بپرسم الآن یوان قیمتش چه قدره ؟ ومی خواسم اگه ممکنه آدس شکوفه عسل علیزاده در تاریخ ۲۹شهریور ۱۳۹۱روداشته باشم ؟ میخوام ازش راجع به بردن دوچره به چین سوال کنم
  wushuonefamilyali@yahoo.com
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خوشحالم که رویای شما داره به حقیقت نزدیک میشه. فکر کنم اگه قیمت یوان رو از صرافی ها بپرسید راحت تر باشید. آدرسی از ایشون ندارم.

 9. لیلا

  سلام
  ما یک گروه جوان 6 نفره هستیم که علاقمندیم یک سفر به چین داشته باشیم . ولی نمیدونیم که با تور بریم یا فقط ویزا بگیریم و خودمون به شکل ازاد سفر کنیم . چند تا سوال دارم که سپاسگذار میشم که اگر راهنماییم کنید .

  1- هزینه هتل 3 – 4 ستاره در پکن و شانگهای چقدره ؟
  2-هزینه پرواز داخلی بین این دو شهر ؟
  3 – براورد هزینه کلی سفر برای ایام عید که بدون خرید باشه فقط تفریحات و بازدید و غذا و هتل …….؟
  و در نهایت ایا به نظرتون کدوم روش بهتره با تور بریم یا ازاد ؟

  پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. اینکه با تور سفر کنید یا نه، به این بستگی داره که قراره چند روز در سفر باشید. اگر یک هفته باشه، با تور بهتره. در رابطه با بقیه سوال ها هم لطفا به سایت های اینترنتی یا دفاتر خدمات مسافرتی رجوع کنید. بنده فقط راهنمای تور هستم. موفق باشید.

 10. mehdi

  SALAM
  MAN BARAYE NOROOZ 92 MIKHAM BERAM PEKAN
  MISHE BEHEM BEGIN CHE HOTELI AZ NAZARE GHEYMAT VA MASAFAT BEHTAR AST
  MERC
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. لطفا به اینترنت رجوع کنید یا به دفاتر خدمات مسافرتی. بنده هرچه اطلاعات داشتم در همین سایت گذاشتم.

 11. لیلا

  ممنون از لطفتون. ما ترجیح میدیم که سفرمون بیشتر از یک هفته باشه و اکثر تورها هم برای یک هفته هستند که فکر میکنیم کمه .
  درباره اینکه شما راهنمای تور هستید میدونستم ودقیقا به علت تجربه شما خواستم مشورت کنم چون متاسفانه آژانس ها بیشتر راهنمایی هایی میکنند که به نفع خودشون هست . باز هم ممنون
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. موفق باشید. عرض می کنم که تمام اطلاعات بنده همان هایی است که در این سایت آورده شده.

 12. زهرا

  با سلام
  من و همسرم چهاردهم فروردین قصد سفر داریم ولی بین سه کشور هند و مالزی و چین مردد هستیم
  من معماری خوندم و بسیار علاقمند به بازدید از بناها هستم
  پیشنهاد شما برای درجه بندی این سه کشور چیست؟
  ممنونم
  ……………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. اگر انگیزه شما برای سفر، کسب تجارب معماری است، چین را پیشنهاد می کنم. موفق باشید.

 13. ندا

  سلام
  من و مادرم قصد داریم نوروز به چین سفر کنیم، با تور. سه سال پیش هم یک بار رفتم البته.
  مشکل الان اینه که مادرم گاهی آخرشب فشارش بالا میره و نیاز پیدا میکنه به اورژانس بریم، میخواستم بدونم اصولا هتل ها پزشک دارند؟ وضعیت مراکز درمانی و بیمارستان ها چجوره؟ قابل اطمینان هستن؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. همه هتل ها پزشک ندارن. وضعیت درمانی بد نیست، اما دکترها انگلیسی خوب نمی دونن. بهتره این مسائل رو با آژانسی که می خواهید با آن سفر کنید در میان بگذارید.

 14. حمید

  سلام. من قصد دارم به صورت انفرادی برای واردات کالا به شانگهای برم. می خواستم بدونم برای واردات چه نوع ویزایی نیازه؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. متاسفانه در این زمنیه اطلاعاتی ندارم.

 15. tina

  سلام اولا خیلی ممنون از وبلاگ قشنگتون ..منم به چین رفته بودم ولی بعضی از جاهایی که شما گفتید متاسفانه مارو نبردن ولی بر عکس جاهایی رو هم مارو بردن که شما نرفتین اگه یه بار دیگه رفتین حتما از مراسم golden mask دیدن کنید واقعا عالی بود بازم ممنونم شی شی یه به زبون چینی ها
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. اتفاقا مراسم گُلدن مَسک رو هم دیدم. امیدوارم موفق باشید.

 16. nadieh

  سلام ،من اخر شهریور برای شرکت در کنگره شانگهای باید به چین بروم، از انجایی که شناختی از اژانسهای مسافرتی تهران ندارم ،کدامیک رو پشنهاد می کنید (بخصوص از بابت ارایه خدمات و صداقت در انجام تعهدات)؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. الی گشت، دنیای سفر، پنج قاره

 17. حميد

  سلام من به همراه همسر و دكتر شش سأله و پسر دوازده سأله ام هفته آخر شهريور قصد رفتن به پكن را داريم
  اول ميخواستم سؤال كنم اين زمان هوا براي بچه ها مناسب هست ودر ضمن بهترين هتل پنج ستاره و تاپ در پكن را كدام هتل پيشنهاد ميكنيد؟ هتل شرايتون از لحاظ مكان و موقعيت و امكانات مناسب است يا از اين هتل بهتر را پيشنهاد ميدهيد ، در مقايسه با هتل دابل تري هيلتون مالزي شرايتون پكن چطور است ،در ضمن پكن براي خريد أجناس ماركدار در مقايسه با تهران مناسب است ؟ با تشكر
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام به شما. چند ساله که به چین سفر نکردم و اطلاعاتم به روز نیست. لطفا با دفاتر خدمات مسافرتی که تور چین دارند، هماهنگ کنید.

 18. شهرزاد

  سلام
  شما از معبد شائولین _ از فضاهای داخلی و خارجی معبد _ عکس دارین ؟! برای تکمیل کردن پایان نامه به این عکس ها و قدری تاریخچشون نیاز دارم که هنوز منبع موثقی پیدا نکردم! ممنون میشم اگر عکسی داشته باشید و بتونم ببینم… 🙂
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. متاسفانه به معبد شائولین نرفتم.

 19. شهرزاد

  اصلا اجازه ی بازدید از این معبدو به توریست ها می دن؟! چون اونجا محل آموزش های رزمی هست !!
  …………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. نمی دونم.

 20. امير

  Salam.man alan dar shang hay hastam mikhaham beravam shian namidonam cheghadr fasele darad va chejori beravam. Mishavad rahnamayem konid man 10roz hanoz ta parvazam monde va hichkari vase anjam digar enja nadaram
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. فکر کنم اگر زحمت بکشید و از همون چین این موضوع رو پیگیری کنید زودتر به نتیجه برسید.

 21. ارسلان

  سلام، نظرتون در مورد shijingshan amusement park چيه؟ چون برام مهمه دختر مم أزين سفر لذت ببره
  و ايا خيابان سائولين جاي امن و مناسبي براي خوشگذروني در شب هست؟
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. خوبه. خوش میگذره. از اون خیابون چیزی نمی دونم.

 22. ساناز

  سلام خیلی ممنون از وبلاگ خوبتون . شما در مورد حدود قیمت مروارید در چین اطلاعی دارید؟ممنون میشم اگه بهم اطلاعات بدید.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. چنین اطلاعاتی ندارم متاسفانه.

 23. sara

  سلام ایا پکن جهت خرید عمده لوازم جانبی موبایل و پوشاک مناسبه؟ جهت فروش در مغازه خودم بجای خرید عمده از بازار تهران..
  خواهش میکنم اگه کسی میدونه جواب بده ممنون
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. من در این مورد هیچ ایده ای ندارم.

 24. حسن رنجبر

  سلام
  خیلی ممنون ازوبلاگ زیباتون
  میدونیدچه کالایی اونجا صرفه ی اقتصادی داره وکالای به صرفه وجنس خوبشون چیه؟
  متشکرم
  ……………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. خیر. کلا تو کاسبی خوب نیستم.

 25. هد هد

  آقا آرش سلام واقعا استفاده كردم از مطالب شما
  سوالي داشتم با توجه به قيمت يوان در حال حاضر حدود 550 تومان حدودا با چه قيمتي ميشه مرواريد خريد كرد
  اصلا امكان خريد براي ايراني ها هست و از كجا ها ميتوان جنس خوب و با قيمت مناسب خريد
  ميگن چيني ها راستگو نيستند آيا درسته لوازم خانگي ( كوچك ) چطور اصلا منطقي و مقرون به صرفه هست ؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. در این موارد اطلاعات جدیدی ندارم.

 26. کمند

  ُسلام ببخشید تور لیدر شما اقای رضوانفر بودن ؟؟
  ……………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. بنده خودم تورلیدر بودم.

 27. مریم

  سلام، آقا دستمریزاد! از 89 تا 93 یعنی 5 سال! به تمام سوالهای باربط و بی ربط با ادب و حوصله جواب دادین! وقتی آدمی مثل شما رو میبینم روحم به پرواز درمیاد! برقرار باشی.
  ……………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. بالاخره یکی این رو فهمید. سپاس.

 28. حسین

  سلام واقعا اعصاب پولادین داری خواستم منم روش راه برم و بپرسم آیا تو آذر ماه پکن خیلی سرده و آیا نمیشه سفر خوبی داشت
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. آذرماه سرده.

 29. زهرا

  سلام ممنون از وبلاگ خوبتون یه سوال داشتم در مورد همسفر پایه. من مجردم و چون نمیتونم همسفر پیدا کنم همیشه برنامم بهم میخوره تنهاییم بخاطر هزینه بالا و کاهش امنیت نمیتونم برم و خانواده هم اجازه نمیده میخواستم بدونم چطور میتونم همسفر از شهر خودم پیدا کنم تا قبل رفتن از نزدیک ببینمش و اگه سلایق یکی بود باهاش اوکی کنم؟ آژانسا هم در این مورد میتونن کمک کنن؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. پیدا کردن همسفر مثل سفر خودش یه هنره. آژانس ها شاید نتونن در این مورد کمک کنن. ولی آستین بالا بزنید و خودتون دنبال همسفر بگردید. زیاد سخت نیست. راهش رو پیدا کنید.

 30. فروغ

  سلام آقای نورآقایی من و دخترم سال 89 با شما در چین همسفر بودیم و از اطلاعات خوب شما استفاده کردیم . میخواستم در مورد سفر به روسیه اطلاعاتی از شما بگیرم و اینکه در چه ماهی بهتره که به این کشور سفر کنیم . و آیا امکانش هست که شما تورلیدر ما در این سفر باشید اگه جواب مثبته از چه آژانسی تور را تهیه کنم . متشکرم
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. از اینکه برای من پیغام گذاشتید، ممنونم. راستش تا حالا به روسیه سفر نکردم. اما میدونم که بهترین وقت تابستونه که میشه شبهای سفید مسکو رو دید. اینکه من راهنما باشم یا نه، بستگی داره که اصلا شانس سفر به روسیه رو داشته باشم یا خیر. امیدوارم که بشه.

 31. فروغ

  بازم سلام ، مجدد مزاحمتون شدم من چطور میتونم متوجه بشم که شما تابستان عازم روسیه میشوید یا نه ؟ و از چه آژانسی ؟ باز هم ممنونم
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. هر موقع خودم متوجه شدم از طریق همین سایت به همه دوستان اطلاع میدم.

 32. nigi

  سلام
  ببخشيد پكن جايي رو براي خريد لباس عروس ميشناسيد؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. خیر.

 33. سمانه

  سلام
  من قصد سفر به چین را در نوروز 94 دارم و نگران هوا هستم که اگر سرد باشه گزینه دیگری را انتخاب کنم برای سفر ممنون می شم راهنماییم کنید که در عید چین سرد است یا نه؟
  با تشکر از شما
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. هوا بد نیست. شاید پکن کمی خنک باشه ولی قابل تحمله.

 34. آرش

  با سلام
  من به دلايلي در سفرم به چين مجبورم تنها به يكي از شهرهاي شانگهاي و يا پكن بروم. ميخواستم بدونم اگه شما جاي من بوديد كدومشونو انتخاب ميكرديد؟ (پكن يا شانگهاي)
  سپاس
  …………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. اگر از فضاهای دلنشین شهری لذت می برید برید به شانگهای. اما اگر دوست دارید دیوار بزرگ و شهر ممنوعه رو ببینید برید به پکن.

 35. داریوش

  سلام
  سایت بسیار مفیدی دارین اطلاعات خیلی خوبی از سایت بدست آوردم ممنون از زحماتی که برای سایت میکشین.
  یه سوال داشتم: من میخوام با تور برم به پکن و شانگهایی میخواستم ببینم دقیقا هزینه کل تور برای رفت و برگشت بصورت کامل چقدر میشه؟
  و سوال دوم اینکه هتلهای چین از لحاظ خدماتی که هتلها ارائه میکنن(مثل:استخر و ماساژو محیط زیبا و غذاهای متنوع) آیا با هتلهای کشورهای دیگه برابری میکنند یانه؟

  و اگه میشه شما که به این مکانها سفر کردین یه مطلب درباره مراکز خرید ارزان در شهرهای مختلف و رستورانهایی که غذای سنتی سرو میکنند و مراکز تفریحی موجود هم بنویسید که هم من هم افراد دیگه استفاده کنند.
  منتظر جواب هستم ممنون.
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.
  همه اطلاعات من در رابطه با چین در همین سفرنامه ها نوشته شده. بقیه سوالات رو از دفاتر خدمات مسافرتی بپرسید یا در اینترنت جستجو کنید.
  موفق باشید.

 36. حسین

  سلام.با تشکر از در اختیار گذاشتن اطلاعات خوبتون.
  من و همسرم و دختر یک سال و نیمه ام میخایم آخر تابستون یک توربریم .به نظر شما بین چین و روسیه و قبرس کدامیک اولویت دارد.
  در ضمن آیا کشور دیگری را پیشنهاد میکنید.؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. یا چین یا روسیه.
  موفق باشید.

 37. مینا متین

  از نظر هوا و بارندگی اوایل مهر وقت خوبی برای سفر به پکن و شانگهای هست؟ مرسی از جواب.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. لطفا اینترنت رو چک کنید. از این موضوع مطلع نیستم.

 38. بهروز

  سلام
  من براي هفته يآينده برنامه ريزي كردم كه به پكن و شانگهاي برم باتفاق همسرو دو فرزندم . ميخواستم بدونم بعضي از تورها فاصله پكن تا شانگهاي رو بجاي هواپيما از قطار استفاده ميكنن . بنظر شما با قطار خوبه و قطارهاش اينطور كه ميگن سريع السير هستند و 3 ساعته ميرن درسته و ما با قطار بريم يا هواپيما با توجه به اينكه قيمت تورها زياد تفاوتي نميكنه

  ممنون
  ……………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. به نظرم با ترن برید.
  موفق باشید.

 39. صابر علی محمدی

  با سلا اقای نور اقایی بنده میخوام به سفر شهر ایوو برم و تقریبا ده روز انجا بمونم لطفا راهنمایی کنید که من میتونم یه سوءیت در انجا پیدا کنم که هم ارزون باشه هم بتونم غذا را خودم اماده کنم از شما تشگر میکنم دوستان اگه کسی اطلاعاتی در این مورددارند در واتساپ تلکرام وایبر لاین با شماره 09148006004برام پیغام بزارند
  …………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. من از این شهر اطلاعاتی ندارم متاسفانه.
  موفق باشید.

 40. لادن

  سلام
  خسته نباشيد و افرين به اين پشتكار چند ساله. ميشه اژانس متعهد و منظم براي تور چين معرفي كنيد لطفا؟
  اگه نه ميشه بگيد بين قصر شيرين، بهنود گشت و طاها گشت كدوم بهتره، ممنون
  ………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از توجه و لطف شما.
  قصر شیرین خوبه.

 41. حسام

  سلام .من چند تا شهر چین و رفتم مثل شانکهای .ایوو و گوانجو .به نظر من کسایی که میخوان از چین خرید کنن باید خوب تخفیف بگیرن
  البته فروشگاهای معتبرش نه .زمستون سعی کنید چین نرید چون واقعا هم سرده هم اینکه هتلا هم سرده نسبتا .بعدش من یه سوالی داشتم میخواستم برم پکن و به دیوار چین برم میشه یه راهنمایی بکنید که چقد فاصله داره با پکن و چند تا جای خیلی خوب که ارزششو داره تو پکن معرفی کنید چون زیاد نمیخوام بمونم نهایت 3 روز یا 2 روز
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. خیلی وقته چین نرفتم. ضمن اینکه هر اطلاعاتی داشتم تو همین سایت نوشتم. فاصله پکن تا دیوار بزرگ اگر اشتباه نکنم حدود 70 کیلومتره.

 42. محمد

  با سلام، ممنون از اینکه وقت می گزارید و جواب میدید،
  سوال اصلی من در مورد هزینه سفر در پکن است. ما دو نفریم، و مدت 1 هفته در پکن هستیم، به نظر شما اگر بخواهیم مکانهای دیدنی و تفریحی پکن رو بریم، چقدر باید دلار همراهمون باشه؟ یعنی هزینه حمل و نقل ، هزینه غذا و ورودی ها رو حساب کنیم، به نظرتون چقدر لازم و کافی هست، ممنون.
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. اگر امکان داره این سوالات رو از دفاتر خدمات مسافرتی بپرسید. من خیلی وقته چین نرفتم و اطلاعاتم به روز نیست. همه این سفرنامه ها متعلق به چند سال پیشه.

 43. مریمم

  با سلام و خسته نباشید به نظر شما اواسط ابان به جهت اب. و هوا مناسب برایدسفر به پکن هست؟
  …………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بهترین زمان نیست ولی خیلی هم بد نیست.

 44. خانواده ما

  سلام و عرض ادب.
  ان شالله چند هفته آینده عازم سفر چین هستیم و در مرحله انتخاب آژانس؛
  سفرنامه و وبلاگ های زیادی رو خوندم و خاطرات وحشتناکی خوندم از اینکه بعی ها وقتی در پکن پیاده شدند هیچ لیدری وجود نداشته و گم شدند.
  یا لیدر تلفن ر جواب نمیداده و سوالهاشون بی جواب مونده و سردرگم شدند.
  واقعا در انتخاب آژانس مردد هستم چون علاوه بر اینکه پسرمون رو همراه میبریم پدر و مادرم هم مارو همراهی میکنند و مسئولیتتشون با منه.
  لطفا اگر امکان داره آژانس های معتبری که در زمینه برگزاری تور چین متعهد و متبحر هستند معرفی کنید.
  من بین آژانس ها؛ آژانس قصر شیرین و نیل گشت رو بیشتر پسندیدم آیا مناسب هستند به نظر شما.؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قصر شیرین و الی گشت فکر کنم خوب هستند برای برگزاری تورهای چین.
  موفق باشید.

 45. ملیحه

  سلام. از پکن نزدیکترین ساحل ماسه ای برای تفریح بخوایم خودمون جدای تور بریم کجاست؟
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. نمیدونم. عذر میخوام.

 46. آراد

  سلام
  من اتفاقی امروز مطالب تونو خوندم .ک برام جالب بود
  من عید با تور میرم پکن و شانگهای شما از اب و هوای این دو تا شهر تواین زمان اطلاعی دارید؟
  ممنون
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. در این مورد بهتره از اطلاعات سایت‌های هواشناسی در اینترنت استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *