زمان در سينما

برخي از عبارت‌ها و واژه‌ها هستند كه ما هميشه مي‌شنويم و گاهي خودمان آن‌ها را تكرار مي‌كنيم در حالي كه شايد درك خاصي از آن‌ها نداشته باشيم. يكي از اين عبارت‌ها، «جادوي سينما» است. واقعا چرا اين عبارت به كار برده مي‌شود؟

امروز به اين موضوع فكر مي‌كردم كه آن‌چه در سينما از طرف ناخودآگاه انسان دستكاري مي‌شود، مفهوم «زمان» است. رفتار سينماگران با زمان جالب توجه است. گاهي زمان را منبسط و گاهي منقبض مي‌كنند. تكه‌تكه‌ و جابه‌جايش مي‌كنند. به زمان فرمان مي‌دهند و هروقت اراده كنند آن را به حالت تعليق درمي‌آورند. حتي زمان را حبس و در لحظاتي انفجاري رهايش مي‌سازند. سينماگران معناهاي مختلف زمان را كه در حالت عادي به سادگي نمي‌توان آن را درك كرد، به فهم بشر نزديك‌تر مي‌كنند.

احساسم اين است كه در سينما، گونه‌اي از تناسخ به شكل بسيار پيچيده‌اي رسوخ كرده. و يك تصور خام از اين حس دارم كه شايد علاقه‌ي هندي‌ها به سينما از اعتقاد آنان به تناسخ نشات مي‌گيرد.

كافي است به برداشت‌هاي مختلف از يك پلان در هنگام تصويربرداري دقت كنيم و بازآفريني زمان، با پشتوانه‌ي امكان وجود، را در آن تشخيص دهيم. سينماگران جهاني موازي با جهان‌هاي پيرامون، مي‌سازند و در آن جهان، زمان را در همه‌ي جهات ناسوتي و لاهوتي مي‌غلتانند.

دیدگاه ها

 1. hossein

  سلام استاد هند خوش بگذره دلم براتون تنگ شده امروز آقای طهمورثی با بنده تماس داشتند و تجدید خاطرات شدویادی از شما بی تابانه مشتاق دیدار دوباره
  ………………………………………………………….
  جواب: سلام حسين جان. سپاس از لطفت. به اميد ديدار.

 2. hossein

  خانه نقلی تبدیل به خانه شکلاتی شد.آقای رضوانیان منزل کناری خانه نقلی را خرید و در حال مرمتش است واز حیاط خانه نقلی راهی به خانه بغل دستی زده است.مساحت بنابیش از 500متر مربع و با مبلغ 90میلیون تومان خریداری نمود.
  …………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خبر دارم. سلام من را به ايشان برسانيد.

 3. فسانه

  سلام
  قرار بود آخر تابستان سفری به چین داشته باشم و بعد از جستجو در اینترنت به سایت شما رسیدم و آنقدر شیوا و کامل نوشته بودید که شد یگانه منبع اطلاعاتی من در این سفر، و نمی دانید چقدر به دردم خورد. برای اولین بار ارزشمندی نوشته هایی اینچنین را درک کردم و از صمیم قلب برایتان درود فرستادم که چقدر کمک حالم بوده اید و چه خدمت بزرگی ست اینگونه نوشتن به کسانی که نمی شماسیمشان.
  یک تشکر بزرگ به شما بدهکارم و البته آرزوی موفقیت. با اجازه ی شما لینک مطالبتان راجع به چین را هم در وبلاگن گذاشته ام.
  جالب اینجاست که برنامه ام سفر به هند بود و چین شد، و حالا شما دارید از هندوستان می نویسید. شاید به زودی هند هم بروم و البته با توشه ای از تجربیات شما.
  باز هم ممنون.
  ……………………………………………………………………………..
  جواب: سلام به شما و سپاس از لطفي كه داريد. به ويلاگ شما ير زدم و اميدوارم هميشه موفق باشيد. به اميد ديدار.

 4. حامی(حامده)

  روز مهر و ماه مهر و جشن فرخ مهرگان

  مهر بفزا ای نگار مهر چهر مهربان

  درود . زیبا و شیوا مثل همیشه .
  مهرت پاینده . مهرگانت خجسته
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 5. نسترن نسرين دوست

  سلام. زمان در سينما از جمله عواملي است كه سينما را جادويي جلوه ميدهد . ولي نكته شما در باره زمان در سينما و رابطه آن با علاقه هندي ها به سينماي هند جالب بود.درضمن قول سفر رو كه يادتون نرفته؟؟؟؟؟ رفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟شاد باشيد وسلامت
  …………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از شما. وقتي برگردم در رابطه با اون سفر حرف مي‌زنيم.

 6. نسرين

  سلام اقا آرش . خوبيد؟ تقريبا يه روز در ميون با اشتياق به سايت شما سر مي زنم. ممنون از اطلاعات جالبي كه از هند ارائه مي ديد. ديشب براي يك لحظه توي خواب ديدم تو يه فضاي باز در گوشهاي نشسته و غرق تفكر بودي. طوري اصلا متوجه اطرافت نبودي. باز هم ممنون به خاطر تقسيم تجارب و اطلاعاتت. سلامت و شاد باشي.
  …………………………………………………………….
  جواب: سلام. اتفاقا همين‌طور بودم.

 7. سیما سلمان‌زاده

  جمله آخر خیلی خوب بود👌
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. آره این متن رو دوست دارم و باید دوباره اینها رو در اینستاگرام منتشر کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *