برزيل (1)

قرار است در ايام نوروز به عنوان راهنما به برزيل سفر كنم. سفرنامه را وقتي برگردم، مي‌نويسم. از آن‌جا كه اطلاعات در مورد برزيل بسيار كم است، عجالتا توانستم اين‌ها را جمع‌آوري كنم.

كشور پهناور برزيل با 8547404 كيلومتر مربع مساحت، پنجمين كشور بزرگ دنيا(5 برابر مساحت ايران) و با بيش از 186 ميليون نفر جمعيت، پنجمين كشور پرجمعيت جهان نيز محسوب مي‌گردد. اين كشور به تنهايي نزديك به نيمي از مساحت امريكايي جنوبي و بيش از 55% جمعيت آن را در برگرفته است. برزيل از جنوب به شمال به ترتيب با كشوهاي اروگوئه، آرژانتين، پاراگوئه، بوليوي، پرو، كلمبيا، ونزوئلا، گويان، سورينام و گويان فرانسه هم مرز بوده و در سمت شرق آن سواحل اقيانوس اطلس قرار گرفته است.
زبان رايج اين كشور، پرتغالي است كه با خط لاتين نوشته مي‌شود. پس از زبان پرتغالي، تا حدودي زبان اسپانيولي به عنوان زبان دوم كاربرد دارد. مذهب عموم مردم اين كشور، مسيحي كاتوليك است.

سرزمين و منابع
زيبايي محيط و طبيعت برزيل بازتاب گستردگي موقعيت‌هاي جغرافيايي از كوه‌هاي كله قندي شكل شهر ريودوژانير تا آبشارهاي باشكوه ايگوآسو در جنوب همه مناظر طبيعي بديعي را به وجود آورده‌اند. دو ناحيه متمايز جغرافيايي برزيل يكي از ارتفاعات گسترده برزيل يا فلات برزيل در جنوب كه نيمي از كشور را در برمي‌گيرد و ديگري حوزه آمازون در شمال كشور است. حوزه آمازون از يك ناحيه زهكشي پهناور كه بزرگترين و پرآب‌ترين رود جهان يعني آمازون و وسيع‌ترين جنگل‌هاي انبوه گرمسيري استوايي تشكيل شده كه به علت تراكم شديد گياهي و آب وهوايي گرم و به شدت مرطوب، تراكم جمعيت آن بسيار كم است. در جنوب و جنوب شرقي يك فلات فرسوده با كوه‌هاي نامنظم كه به وسيله دره‌ي رودها منقطع شده چشم‌انداز صلي زمين را شكل مي‌دهد. ارتفاعات، نواحي داخل را از يك جلگه باريك ساحلي كه از شمال شرقي تا مرز اروگوئه در جنوب ادامه يافته، جدا مي‌كنند. طول سواحل اين كشور 790 كيلومتر است‌.
برزيل مجموعه‌اي مركب و متراكم از رودها دارد. رود مازون ازانشعابات آن از حيث حجم آبدهي پر‌آب‌ترين رود جهان است. از ديگر رودهاي مهم آن توكانتينز Tocantins است كه نزديك دهانه رود آمازون به آن مي‌پيوندند.
ديگر رود مهم برزيل رود پارنا Paraná است كه به طرف جنوب، قسمتي از مرز برزيل و پاراگوئه را تشكيل مي‌دهد. تنها رود بزرگي كه تمام مسير خود را در برزيل طي مي‌كند، رود سائوفرانسيسكو Sãi Francisco است كه در فلات شرقي كشور جريان دارد و به اقيانوس اطلس مي‌ريزد.
زيباترين آبشار برزيل، آبشار باشكوه ايگوآسو Iguacu بر روي رودي به همين نام در جنوب غربي برزيل و در 24 كيلومتري محل تلاقي رود مزبور با رود پارانا در نزديكي مرز آرژانتين با ارتفاع حدود 82متر و عرض بيش از 3 كيلومتر قرار دارد كه از جالبت‌رين ديدين‌هاي طبيعت برزيل به شمار مي‌رود و مركز جلب توريست است.

آب و هوا
درشمال كشور در حوزه آمازون، آب و هوايي استوايي حكمفرماست و متوسط دماي سالانه آن بين 27 تا 32 درجه با اختلاف دماي فصلي كم و متوسط بارندگي زياد، حدود 2030 ميليمتر در سال، كه در برخي مناطق به 5080 ميلمتر نيز مي‌رسد. بيشتر بارندگي بين ماه‌هاي ژانويه تا ژوئن رخ مي‌دهد. خصوصيت‌هاي آب و هوايي استوايي در جهت جنوب در سواحل شرقي حداقل تا مدار 34 جنوبي يعني شهر ريودوژانير بيشتر قسمت‌هاي جلگه ساحلي را پوشش مي‌دهد. البته در اين نواحي بادهاي اقيانوسي به تعديل دما و رطوبت كمك مي‌كند و بارندگي بين 1041 ميليمتر تا 2286 ميليمتر متغير است. در نواحي ساحلي جنوب مدار جدي (23 درجه و 30 دقيقه) تغييرات آب و هواي فصلي چيرگي دارد. دماي هواي زمستاني در منتهي اليه جنوب گاهي تا 6- نيز مي‌رسد. متوسط بارندگي ساليانه در نوار ساحلي جنوب، كمتر از 1016 ميليمتر است. در ناحيه زير استوايي ارتفاعات شرق برزيل، ارتفاعات بالاتر باعث اختلاف دماي زياد روزانه با شب‌هاي خنك مي‌شود. اين ناحيه از خشكسالي مكرر رنج مي‌برد. در حالي كه در ارتفاعات جنوب و غرب بارندگي كافي و در برخي مناطق زياد است. دماي هوا در ارتفاعات جنوب شرقي بين زير استوايي و معتدل متغير است.

منابع طبيعي
با وجود حاصلخيزي بيش از حد، زمين كافي براي كشاورزي كم است و با اين كه كشور انواع مختلفي از محصولات را توليد مي‌كند، تنها 6% از تمام سرزمين پهناور برزيل زير كشت رفته است. باقي‌مانده، جنگل، مرتع و زمين‌هاي كشت نشده هستند. زمين‌هاي كشاورزي بيشتر در جنوب و جنوب شرق هستند. از جنگل‌هاي انبوه استوايي كه 7/38% از كل مساحت برزيل را مي‌پوشانند به جز الوار، كائوچو، روغن نخل، زغال چوب و جوز نيز به دست مي‌آيد.

واحد پول
مركز پول كشور برزيل رئال (Real) است كه جمع آن به پرتغالي رئايس مي‌شود. هر رئال از 100 سنتاوس تشكيل شده است.

مواد معدني
منابع معدني نه تنها براي صادرات بلكه جهت مواد خام صنايع گسترده برزيل نيز مصرف مي‌شود. مهم‌ترين آن‌ها از نظر ميزان توليد، آهن و طلا هستند. همچنين مس، روي، بوكسيت، منگنز، زغال سنگ و قلع نيز قابل توجه هستند. سنگ آهك، نمك دريايي، الماس و فسفات مهم‌ترين مواد معدني غيرفلزي هستند.

صادرات مهم
سنگ آهن، سويا، آب پرتغال، كفش، منسوجات، شكر، كاغذ، وسايل برقي، وسايل نقليه و هواپيما از مهمترين صادرات برزيل هستند.

واردات مهم
نفت خام، محصولات پتروشيمي، مواد غذايي، زغال سنگ، فرآورده‌هاي نفتي، وسائل و تجهيزات حمل و نقل، مهم‌ترين واردات برزيل را تشكيل مي‌دهد.

شركاي بزرگ تجاري
ايالات متحده امريكا، آرژانتين، آلمان و ژاپن

محصولات مهم كشاورزي
قهوه، مركبات (به خصوص پرتغال)، سويا، برنج، ذرت، نيشكر، كاكائو، موز و گوشت گاو

صنايع مهم
منسوجات، كفش، مواد شيميايي، سيمان الوار، چوب، آهن آلات، قلع، فولاد، ماشين سازي، هواپيماسازي، وسايل نقليه و اتومبيل.

انرژي
به دليل وجود رودهاي فراوان و پرآب، بيش از 90 درصد كل توليد انرژي در برزيل، نيروي برقي آبي حاصل از سدها مي‌باشد كه بزرگ‌ترين آنها سد ايتاايپو بر روي رود پارانا بين برزيل و پاراگوئه ساخته شده است، كه از نظر ميزان توليد انرژي الكتريكي، بزرگترين سد جهان به شمار مي‌رود. به طور كلي حدود 91 درصد انرژي الكتريكي از نيروگاه‌هاي آبي 5 درصد از نيروگاه‌هاي حرارتي، 1 درصد از انرژي هسته‌اي و 3 درصد باقيمانده ديگر انواع توليد انرژي هستند (گرماي زمين، خورشيد و باد). دولت برزيل درصدد توسعه و بهره‌گيري بيشتر از انرژي هسته‌اي است.

شعار ملي
شعار ملي برزيل كه بر روي پرچم كشور نيز نقش بسته است:
 Ordem e Progresso يعني نظم و پيشرف

خصوصيات جمعيتي
جمعيت برزيل در سال 2005 ميلادي 186405000 نفر بود كه طبق تخمين‌ها تا سال 2015 به بيش از 200 ميليون نفر خواهد رسيد. 81 درصد جمعيت ساكن‌شهرها و 19 درصد ساكن روستاها مي‌باشند. از نظر نژادي 6/49 درصد جمعيت سفيد پوست (بيشتر پرتغالي، ايتاليايي، آلماني و اسپانيايي)، 2/ 43درصد دو رگه (بيشتر سفيد و سياه)، 3/6 درصد سياه‌پوست، 5/0 درصد زردپوست، 4/0 درصد سرخپوستان بومي هستند.

مذهب و زبان
74 درصد مردم به صورت اسمي پيرو كليساي كاتوليك رومي هستند. پروتستان‌ها و ديگر مسيحيان، 16 درصد جمعيت را تشكيل مي‌دهند، 7 درصد بدون مذهب و حدود 4 درصد هم پيرو مذاهب بومي آفريقا هستند. حدود 500 هزار مسلمان نيز در برزيل ساكنند كه اغلب مهاجرين نيز به اين زبان سخن مي‌گويند. در مراكز تجاري و توريستي تا حدودي از زبان‌هاي انگليسي و كمي هم اسپانيايي استفاده مي‌شود.

تقسيمات اداري
جمهوري فدرال برزيل به 26 ايالت و يك منطقه فدرال پايتخت (برازيليا) تقسيم مي‌شود. هر ايالت داراي خودمختاري قابل توجهي در امور قانون‌گذاري و اجرايي است. فرماندار و رئيس جمهور براي يك دوره 5 سال به عنوان مسوول اجرايي هر ايالت و حكومت انتخاب مي‌شوند. كنگره ملي دو مجلسي، يكي مجلس سنا با 81 سناتور و ديگري مجلس نمايندگان با 503 عضو شوراي نمايندگان اداره مي‌شود.
مهمترين ايالت برزيل ايالت سائوپائولو است كه با 20 درصد از كل جمعيت و بيش از نيمي از توليدات صنعتي و كشاورزي مربوط به اين ايالت است.

شهرهاي مهم
1- سائوپائولو با 20537087 نفر جمعيت، بزرگترين شهر برزيل و آمريكاي جنوبي و بزرگ‌ترين مركز صنعتي و اقتصادي برزيل و پايتخت ايالت سائوپائولو، پرجمعيت‌ترين و پيشرفته‌ترين شهر برزيل است.
2- ريودوژانيرو با 11495626 نفر جمعيت، دومين شهر بزرگ و پرجمعيت برزيل و مركز ايالت ريودوژانيرو و بندر و مركز مهم بازرگاني و توريستي برزيل مي‌باشد. اين شهر سابقا پايتخت برزيل بوده است.
3- بلو اوريزونته با 4653603 نفر جمعيت، شهر مهم صنعتي و مركز ايالت «ميناس ژرياس» است. اين ايالت داراي عظيم‌ترين منابع سنگ‌آهن قاره آمريكاست.
4- پورتو آلگره با 3762194 نفر جمعيت، مركز ايالت مهم «ريوگرانده دو سول» واقع در جنوب است .
5- رسيف با 3540683 نفر جمعيت در شمال شرقي است.
6- سالوادور با 3357182 نفر جمعيت مركز ايالت باهيا در شرق است.
7- فورتالزا با 3131556 نفر جمعيت مركز ايالت پارانا در جنوب است.
8- مئريايبل بل 3042518 نفر جمعيت مركز ايالت پارانا در جنوب است.
9- برازيليا با 2383784 نفر جمعيت پايتخت برزيل است و در فلات مركزي واقع شده است.
10- بلم با 2072189 واقع در دهانه رود آمازون قرار دارد.
11- گويانيا با 1855793 نفر جمعيت در فلات مركزي قرار گرفته است.
12- سانتوس-پرايا گرانده با 1665013 نفر جمعيت، مهم‌ترين و بزرگ‌ترين بندر برزيل، در جنوب شهر سائوپائولو واقع شده است.
13- مانائوس با 1598227 نفر جمعيت، مركز ايالت آمازوناس كه بزرگترين ايالت برزيل است و جنگل‌هاي انبوه استوايي حوزه‌ي آمازون در آن قرار دارد.
14- ويتوريا با 1512322 نفر جمعيت در شرق برزيل واقع است.

آموزش
آموزش ابتدايي بين سنين 7 تا 14 سالگي اجباري است و بعد از آن، سه سال دوره متوسطه و يك سال پيش دانشگاهي وجود دارد. در سال 94 ميلادي 127 دانشگاه دولتي و 50 دانشگاه خصوصي وجود داشته است. طبق آمار سال 2007، 97 درصد جمعيت باسواد بوده‌اند.
خانواده و ازدواج
خانواده‌ها به طور سنتي بزرگ هستند. خانواده‌هاي پدري و مادري هر دو به يك اندازه اهميت دارند. كهنسالاني كه نمي‌توانند از خود مراقبت كنند با بچه‌هاي خود زندگي مي‌كنند و فرستادن آنها به خانه سالمندان بي‌نزاكتي محسوب مي‌شود. مرد سالاري سنتي جاي خود را كم كم به برابري در روابط خانوادگي و موقعيت‌هاي شغلي و اجتماعي شغلي و اجتماعي بيشتر براي خانم‌ها مي‌دهد. بچه‌ها معمولا پس از ازدواج خانواده را ترك كرده و مستقل زندگي مي‌كنند و پسرها ممكن است براي دستيابي به  موقعيت‌هاي شغلي، قبل از ازدواج هم از خانواده جدا شوند. اعضاي خانواده معمولا به كمك همديگر زندگي را اداره مي‌كنند. جوانان براي حمايت مالي خانواده‌ها بيرون از خانه فعاليت مي‌كنند.

عادت‌هاي غذايي
صبحانه معمولا از شيرقهوه، نان و پنير يا كره و مربا تشكيل شده است. نهار و شام ممكن است شامل لوبيا، برنج، گوشت، سالاد، ميوه، سبزي، سيب‌زميني و نان باشد. روش آشپزي هر ناحيه با ناحيه ديگر متفاوت است. در ايالت باهيا و ديگر ايالت‌هاي شمال شرقي كه تاثير فرهنگ آفريقايي چشمگير است، غذاها اغلب به روغن نخل آغشته مي‌شود.
در ريودوژانيرو غذاي محبوب feijoada (كه مخلوطي از لوبياي سياه با گوشت گاو، خوك، سوسيس و قسمت‌هاي مختلف بدن خوك است) مي‌باشد. در جنوب از خوردن churrasco كه كباب برياني از مخلوط انواع گوشتهاست لذت مي‌برند. از ديگر غذاهايي كه در بيشتر مناطق عموميت دارد، مي‌توان به Bife a cavalo com fritas اشاره كرد كه مخلوط گوشت، تخم مرغ و سيب زميني سرخ شده است.
قهوه و نوشيدني‌هاي ديگري هم با غذا صرف مي‌شود. در نواحي جنوبي، mate كه يك نوع چاي است نوشيده مي‌شود.
برزيلي‌ها با چاقو در دست راست و چنگال در دست چپ غذا مي‌خورند. قبل از غذا دست‌هاي خود را مي‌شويند و هنگام غذا خوردن به غذا دست نمي‌زنند. بعد از غذا با يك فنجان قهوه غليظ با شكر زياد به نام cafezino صحبت را دامه مي‌دهند. البته قهوه cafezino ممكن است چندبار در طول روز نوشيده شود.
در رستوران‌ها صورتحساب را با جمله A conta, por favr بخواهيد.

 

روابط اجتماعي
برزيلي‌ها هنگام ملاقات با همديگر دست داده و دوستان صميمي همديگر را در آغوش مي‌گيرند.
احوالپرسي‌هاي عمومي با جملات
(حال شما چطور است؟) como vai? و (خوب هستيد؟) tudo bem? انجام مي‌شود. دوستان ممكن است با عبارت ساده oi كه سلام دوستانه است با هم ديدار كنند. هنگام ملاقات و جدايي، دست دادن نشانه ادب است. عبارت‌هاي عمومي هنگام جداشدن از يكديگر (خداحافظ) Tchau و (به زودي مي‌بينمت) Ate logo هستند.

هواي معتدل گرمسيري برزيل اجازه مي‌دهد تا افراد اوقات زيادي را بيرون از منزل سپري كنند. بسياري از خانه‌ها با حياط و ايوان‌هاي باز و سايه‌بان‌دار ساخته مي‌شوند. بسياري از گذرگاه‌ها و پياده‌روها و حتي در روستاها هم قهوه‌خانه وجود دارد، كه مردم عصرها و هنگام غروب به غذا خوردن و تبادل نظر و ديدارهاي دوستانه در آن مي‌پردازند.
البته پرسيدن از مسائل شخصي افراد مثل سن و حقوق معمولا خارج از ادب است.

تفريحات و سرگرمي‌ها
ورزش ملي برزيل فوتبال futebol است. تيم ملي فوتبال برزيل يكي از بهترين تيم‌هاي جهان است و در چندين دوره مقام قهرماني جام جهاني فوتبال را به خود اختصاص داده است. با وجود رقابت شديد بين تيم‌هاي محلي، همه مردم از تيم ملي حمايت مي‌كنند و اشتياق به فوتبال چنان است كه در بازي‌هاي مهم بين‌المللي حتي مشاغل و مدرسه‌ها براي تماشاي فوتبال تعطيل مي‌شود. ديگر ورزش‌هاي عمومي شامل بسكتبال، واليبال، قايقراني، ماهيگيري، شنا و مسابقه اتومبيلراني هستند. فعاليت‌هاي تفريحي ديگر عبارتند از رفتن به ساحل، گپ زدن، تماشاي تلويزيون و فيلم ديدن و گوش كردن به موسيقي.

جشن هاي مهم
كارناول carnaval، يك جشنواره 5 روزه، قبل از چهارشنبه شروع ايام روزه كاتوليك‌ها در اواخر ماه فوريه و يا اوايل مارس است كه مهمترين تعطيلات برزيل است. كارناول همراه با نمايش شادي و بزم خياباني، موسيقي، لباس‌هاي تزئين شده، رقص‌هاي samba و bloco و طبل‌هاي conga، همراه با راهپيمايي در طول مسير انجام مي‌شود. بسياري از برزيلي‌ها وقت و هزينه زيادي براي شركت در اين جشن صرف مي‌كنند.

تعطيلات رسمي برزيل
– سال نو ميلادي، اول ژانويه
–  كارناول، اواخر فوريه يا اوايل مارس (بسته به چهارشنبه قبل از شروع ايام روزه كاتوليك‌ها)
–  جمعه قبل از عيد پاك، مارس يا آوريل
–  سال‌روز كشف برزيل، 21 آوريل
– روز كارگر، اول مي
– روز استقلال، 7 سپتامبر
– روز الهه نگهداري برزيل، 12 اكتبر
– روز ارواح، 2 نوامبر
– روز اعلان جمهوري، 15 نوامبر
– كريسمس يا به زبان پرتغالي، ناتال، 25 دسامبر

رويدادهاي تاريخي مهم تاريخ برزيل
– 1500 ميلادي: كاشف پرتغال pedro Alvares Cabral  به ساحل شرقي برزيل وارد شد و سرزمين جديد را ضميمه پرتغال كرد.
– دهه 1530 ميلادي: شهرهاي مسكوني مستعمراتي در رسيف و سالوادور احداث شد. استعمارگران پرتغالي بوميان آمريكايي و برده‌هاي آفريقايي را در مزارع گسترده نيشكر به كار گرفتند.
– 1763 ميلادي: مركز مستعمره از سالوادور به شهر ريودوژانيرو كه به بزرگترين شهر و بندر اصلي برزيل تبديل شده بود، منتقل شد.
– 1822 ميلادي: پدرو اول pedro I استقلال برزيل را از پرتغال اعلام كرد.
– 1888 ميلادي: لغو نظام برده داري در برزيل اجرا شد.
– 1889 ميلادي: پدرو دوم PedroII مجبور به استعفا شد و با وجود پيشرفت‌هاي زياد دوران سلطنت‌ وي، برزيل تبديل به جمهوري شد.
– 1930 ميلادي: ارتش با يك كودتاي نظامي گتيلو وارگاس
«Getulio Vargas» را رئيس‌جمهور ناميد.
– 1936 ميلادي: وارگاس با اعمال قدرت ديكتاتوري، برزيل را از بحران به قدرت رسيدن كمونيست‌ها نجات داد.
– 1945 ميلادي: وارگاس از طرف هيات دولت تحت فشار قرار گرفت و در سال بعد برزيل به حكومت مطابق قانون اساسي بازگشت.
– 1960 ميلادي: پايتخت برزيل از شهر ريو دوژانيرو به شهر نوساز برازيليا در قسمت داخلي كشور متقل  شد.
– 1964 ميلادي: تلاش براي جلوگيري از به قدرت رسيدن كمونيست‌ها در برزيل، توسط ارتش، با برهم زدن انتخابات و به كنترل درآوردن حقوق مدني و با كودتاي نظامي
– 1985 ميلادي: حكومت به غير نظاميان بازگشت.
– 1988 ميلادي: قانون اساسي جديد مشروط بر انتخاب مستقيم رئيس جمهور  وضع شد.
– 1922 ميلادي: در برابر اتهام به فسادي كه در مجلس سنا اظهار شد، رئيس جمهور Fernando Collor بركنار شد.
– 1995 ميلادي: برزيل با كشورهاي آرژانتين، اروگوئه و پاراگوئه يك بازار آزاد مشترك تجاري را در منطقه آمريكاي جنوبي تشكيل داد كه به نام MERCOSUR معروف است.
 
 ايمني و امنيت
آمار و جرائم، جدي و اغلب با خشونت در برخي از مناطق شهري مثل ريودوژانيرو، سائوپائولو، برازيليا و سالوادور، بالا گزارش شده است. جرائم خياباني نظير جيب‌بري، كيف‌قاپي، زورگيري و … در شهرهاي بزرگ اين كشور متداول است و خارجيان مي‌توانند هدف خوبي براي سارقين باشند.
توصيه‌هاي ايمني زير براي مسافران پيشنهاد مي‌شود:
1- از لوازم شخصي همانند گذرنامه، پول و اشيا با ارزش مراقبت كامل كنيد (حتي‌الامكان به صندوق امانات هتل سپرده شود). از نشان دادن پول در مجامع عمومي و مكان هاي پر جمعيت در موقع خريد امتناع كنيد و هنگام خريد، پول كمتري همراه داشته باشيد.
2- با توجه به خطرات بسيار زيادي كه در مناطق آمازون و پانتانال وجود دارد، سفر به اين مناطق حتما بايد با همراهي يك راهنماي باتجربه صورت بگيرد.
3- از تردد در مكان‌هاي خلوت يا مشكوك و همچنين ترددهاي شبانه در سطح شهرها و سوار شدن در اتومبيل غير از خودروهاي نقليه عمومي خودداري كنيد.
4- مراقبت از كودكان الزامي است.
5- ضمن رعايت احتياط و نكات ايمني، به افراد و گروه‌هاي ناشناس كه به عناوين مختلف به شما مراجعه مي‌كنند و از معاشرت با افراد مشكوك پرهيز كنيد.

قوانين و آداب و رسوم
1- حمل يا استعمال داروهاي ممنوعه با جرائم سنگين و مجازات زندان همراه است. بنابراين از تردد به مناطقي كه در اين زمينه معروفند خودداري كنيد.
2- استعمال دخانيات در اماكن دولتي و سينماها ممنوع است.
3- براي رانندگي در برزيل بايد گواهينامه ملي اين كشور يا يك گواهينامه بين‌المللي PDI در اختيار داشته باشيد.
4- به علت عدم وجود قرارداد استرداد مجرمين ميان دو كشور ايران و برزيل، در صورتي‌كه فرد به هر عنوان توسط مقامات قضايي اين كشور به زندان محكوم شود، بايد دوران محكوميت خود را در زندان‌ سپري كند.
5- چنان‌چه به هر دليل توسط پليس محلي بازداشت شديد، بلافاصله از مامورين بخواهيد به استناد ماده 36 كنوانسيون وين ناظر بر امور كنسولي، مراتب را سريعا به بخش كنسولي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برايزيليا اطلاع دهند و چنان‌چه زبان محل را نمي‌دانيد از امضاء هرگونه اوراق و اسنادي خودداري كنيد. شما در اين كشور تحت حاكميت قوانين و مقررات محلي هستيد و وظايف نمايندگي جمهوري اسلامي ايران مبني بر ارائه خدمات كنسولي به معناي نقض مقررات كشور برزيل است.

الزامات ورود و اقامت
1- چنان‌چه خانم‌ها با فرزند يا فرزندان خود و بدون همسر به برزيل سفر مي‌كنند بايد گواهي حضانت او را در اختيار داشته باشند.
2- ايرانياني كه به برزيل سفر مي‌كنند بايد آگاه باشند كه نام آن‌ها در كليه مداركشان نظير گذرنامه، رواديد و گواهينامه بين‌المللي كاملا با يكديگر مطابقت داشته باشد و وجود هرگونه اشتباه در اين زمينه توسط پليس فدرال برزيل قابل قبول نيست.
3- در صورتي‌كه قصد داريد، بيش‌تر از مدت رواديد در برزيل اقامت كنيد همراه داشتن عدم سوء پيشينه كيفري و ترجمه آن براي تمديد رواديد به پليش فدرال الزامي است. در موقع سفر به اين كشور، عدم سوء پيشينه كيفري را همراه داشته باشيد؛ زيرا تهيه آن از طريق سفارت حداقل به سه ماه زمان نياز دارد.
4- چنان‌چه از كشورهاي آفريقايي يا ساير كشورهاي آمريكاي لاتين به برزيل سفر مي‌كنيد، بايد گواهي سلامت يا واكسيناسيون تب زرد را به مقامات برزيلي ارائه كنيد.

دیدگاه ها

 1. ...

  مثل همیشه اطلاعاتی و خوب و مفید، طوری که نمیشه نظری در موردش نداد!
  فکر می کردم برای همایش گردشگری به برزیل خواهید رفت. (آخر این هفته)
  موفق باشید.

 2. الهام گوران

  فكر مي كنم برزيليها به فوتبال محلي مي گن جوگوپوليتو اگه اشتباه نكنم!خوش بگذره جهانگرد!

 3. زهره

  “سفرت به خیر اما/تو و دوستی خدا را / چو از این کویر وحشت / به سلامتی گذشتی
  به شکوفه ها به باران/ برسان سلام ما را…” سفر خوش…سال نو مبارک

 4. ليدا رهبر

  با تشكر از اطلاعات بسيار خوبي كه داده بوديد. من 2 ماه ديگه تصميم دارم براي يك سفر 3 ماهه به برزيل برم. از آب و هواي اونجا چيزي نمي دونم كه در ماه جون تا سپتامبر اونجا چه دمايي داره كه لباس مناسب ببرم .اگه در اين مورد كمكي كنيد ممنون ميشم.

 5. سیما سلمان‌زاده

  درود و سپاس
  هر دو‌ یادداشت خوب بودند

  روز الهه نگهداری برزیل جالب بود.
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس که مطالعه کردید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *