باغ شیشه ای

به ذهنم رسید یکی از اجراهای هنری که می تواند توسط هنرمندان انجام شود، طراحی و ساخت یک باغ ایرانی از جنس شیشه است.

تصور کنید که یکی از باغ های ایرانی را در وسط شنزارهای کویر تماما با شیشه و مخصوصا با استفاده از شیشه های رنگی بسازیم.

– دیواری که این باغ را از محیط کویر جدا می کند، دیوار شیشه ای بلندی خواهد بود با ویژگی های طراحی خاص

– آب روان در این باغ از شیشه های آبی خورد شده است.

– درخت های سرو باغ، سبز، بلند و به شکل مخروطی هستند.

– …

استفاده از شیشه های رنگی باعث می شود که یک بازی دائمی نور و رنگ در این باغ (مخصوصا در کویر) داشته باشیم که جذابیش برای تماشاگران فوق العاده خواهد بود.

می توان برای بازدید شبانه از باغ هم کارهایی کرد که با استفاده از نور ماه و ستارگان جذابیت های خاص خودش را داشته باشد.

درضمن برای همه این شیشه ها می توان از مواد بازیافتی استفاده کرد.

مثلا می توان از این طراحی شیشه ای برای دیوار دور باغ یا سازه های داخل باغ استفاده کرد.

فکر کنید از شیشه های رنگی پنجره های “اُرسی” به عنوان دیوار یا سازه های داخل باغ استفاده کنیم، بازتاب نور آفتاب کویر چقدر آن را زیبا خواهد کرد.

استفاده از این طرح هم می تواند جالب توجه باشد.

و این طرح هم، ایده خوبی به ما می دهد.

آب جاری در باغ را می توان با شیشه های رنگی آبی خورد شده نمایش داد.

این هم طرحی برای تزیینات دیگر موجود در باغ ایرانی

این هم طرحی دیگر برای اجرای باغ شیشه ای

به نظرم ترکیب شن و شیشه برای بازنمایی انتزاعی یا حتی سورئالیستی از باغ ایرانی در محیط کویری ایده ای است که می تواند یک فضای هنری -گردشگری ویژه ای ایجاد نماید و به عنوان یک جاذبه انسان -ساخت ارزش افزوده ای بر داشته های طبیعی و فرهنگی ایرانی باشد.

دیدگاه‌ها

 1. شفق

  این ایده با اصول توسعه پایدار در منافاته
  …………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. چرا؟

 2. فریماه

  با سلام و خسته نباشید …سوالی داشتم این عکسها رو خودتون در سفر گرفتین یعنی نمونه دیدین ؟ جون من در حال کار کردن روی یک عمارت در ایرآباد زواره هستم این عمارت یک کیلومتر تا کویر مرکزی نمک فاصله داره و یک باغ هم درجلوی عمارته و به نظرم ایده شما برای احیا خیلی جالب اومد
  …………………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. نه این عکس ها رو از اینترنت گرفتم. درواقع وقتی ایده اومد به ذهنم، جستجو کردم که ببینم چجوری میشه این ایده رو عملی کرد. واقعا خیلی خوشحال میشم که بشه این کار توسط شما یا هر کس دیگه (البته به نحو خیلی خوب) اجرایی بشه. موفق باشید.

 3. مریم

  دوست من میگم که تو بینظیری 🙂 ایده خیلی خوبیه ولی باید برای تامین هزینه نگهداریش و خدماتی که میده یه منبع انرژی که صرفه اقتصادی داشته باشه پیدا کنیم انرژی خورشیدی یه بخش رو کاور میکنه ولی برای بقیه ش باید فکری کرد
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. همه این ها می تونه راه حل داشته باشه. به نظر من اون ایده هایی خوبن که اتفاقا سوالات جواب داده نشده ای به همراه دارن نه اونهایی که جوابشون از قبل مشخصه. این ایده قطعا چالش های بزرگی به همراه داره که ذهن رو به مبارزه می طلبه.

 4. زهرا دارایی

  جناب نورآقایی ایده جالبیه اما ساختنش در کویر بحث برانگیز چون بدون استفاده از تکنولوژی برای سرمایش و گرمایش (که خودش انرژیه بسیاری رو مصرف می کنه)، تابستونش سونا خشکه و زمستونشم سیبری. در حده ایده، ایده آله
  جدای از اون جالبه که آدمیزاد چه علاقه ای به ساختن و ساختن و ساختن داره. زیبایی کویر به آفتاب زرد رنگ و شن های طلایی و آسمونه آبیشه ولی غیر. البته برای من…
  در هر صورت امیدوارم زمینه تحقق ایده اتون رو در واقعیت خیلی زود پیدا کنید 🙂
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. قبل از هر چیز بگم که روی سخنم با شما نیست بلکه سخنم با یک نوع تفکره:
  مشکل اینه که ما در کشورمون با هنرهای اینچنینی و هنر اینستالیشن خیلی عجین نشدیم. برای همینه که خیلی زود فقط به مشکلات توجه می کنیم. این ناشی از تنبل شدن ذهن ماست که دوست داریم هر فکر تازه ای رو زود هوا کنیم و کاری انجام ندیم.
  طبیعت حتما زیبایی های خودش رو داره اما نقش ما هم میتونه در بیان زیبایی مهم باشه. طبیعت در هر نوعش زیباست ولی کامل نیست. ما هم قرار نیست کاملش کنیم ولی میتونیم نقش ایفا کنیم. طبیعت هم اشتباه می کنه، ما هم میتونیم اشتباه کنیم.

 5. فرشته

  سلام. ایده‌ی قشنگیه ولی اولین چیزی که به نظر من میرسه نیاز به سیستم خنک کننده ست.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. فکر نمی کنم حل نشدنی باشه.

 6. ناهید

  سلام . شما همیشه ایده های زیبایی دارین ..این ایده هم زیباس اما در وضعیت نا بسامان محیط زیست کشورمان اگر عملی نشه بهتره . این ایده برای باغ های شخصی مناسبه اما برای عموم اونهم تو کویر گزینه خوبی نیست . شمال سرسبز داره تبدیل به زباله دانی می شه به کویر رحم کنیم …. در کشور ما فرهنگ گردشگری هنوز جا نیفتاده ….مثلا آفرود را در نظر بگیرید ….کویر و جنگل و دشت ها جولانگاه اتومبیل های دودیفرانسیل آنهم برای تفریح و مثلا ورزش !! سوغات دبی !!! اونوقت این ایده زیبای شما بیاد و تو کویر اجرا شه بعد کم کم سرو کله رقبا پیدا می شه و همه می خوان تو کویر هتل و مجتمع های گردشگری بسازن و و و و ………بقیه ش را هم خودتو ن بهتر می دونید …دیگه اونموقع دیگه حتی نمیشه سر به بیابون گذاشت !! کویر را به حال خود رها کنیم …. موفق باشید …..
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. ما برای نگه داشتن طبیعت نباید فکرها و اجراها رو بکشیم بلکه باید آموزش بدیم. این که شما میگی یعنی زندگی با پرهیز ولی من اهل زندگی به همراه ستیزم.

 7. مریم

  درسته. وقتی چالشها مطدح میشه تحول و حرکت به جلو شکل میگیره. اتفاقا من نگاهم فقط به مشکلات نیست. با توجه به نگاه اجرایی به چنین پروژه هایی اول قوتها و بعد نیازها رو میسنجم. و فقط از این منظر نگاه کردم
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خیلی هم خوب.

 8. فرشته

  حل نشدنی نیست، اما انرژی بره. در مورد مصرف انرژی هم نمیشه چشممون به مثلا دوبی و عربستان باشه. نه ما اون ثروت رو داریم و نه میتونیم بیش از این از منابع انرژی محدود و شکننده مون مایه بذاریم
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. فکر کنم راه خلاقانه داشته باشه. مثلا میشه همین شیشه ها خودشون سنسورهای جذب انرژی خورشیدی باشه. هان؟ نمیشه؟

 9. سحر موسوی - سفری دیگر

  سلام…
  همانطور که جناب نورآقایی گفتند این موضوع در ابتدا به ساکن یک ایده هست… با همفکری میتوان هر ایده ای را به مرحله اجرا درآورد.. ما در کشوری زندگی میکنیم که نیمی از آن کویر بوده و در بخشهایی از این کویر هم افرادی ساکن.. میتوان تماما از نوع معماری کویر استفاده کرد ولی طبق ایده جدیدی که قرار است پردازش شود…
  برای به ثمر رساندن یک ایده با همفکری میتوان خیلی از کارها را انجام داد و این میسر نمیشود جز یک کارگروهی.. آنهم خلاق , با انرژی و پیگیر…. مستدام باشید.
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. موافقم کاملا.

 10. سحر

  سلام. خیلی ایده خوبی هست و کار قشنگی از کار در میاد اگر اجرا بشه. نمونه ای از کار شیشه در ترکیب با فضای سبز و باغ رو بنده توی مستند مربوط به باغ کیو گاردن انگلیس دیدم. ترکیب این دو چون تنوع رنگ فوق العاده گسترده ای رو میشه بکار گرفت خیلی خیلی خوب از کار در اومده بود و چون رنگهای گرم رو زیاد استفاده کرده بود خیلی انرژی بخش و چشم نواز بود. با اجازه شما من این ایده رو برای یک معمار فرستادم ببینم نظرش چیه.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خیلی هم خوب. زنده باشید.

 11. خريد و فروش خودرو

  آب جاری توسط شیشه های خورد آبی به نظرم از بقیه جالب تر بود
  ……………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از توجهتون.

 12. تک رخ

  واقعا ایده جالبیه که بتونیم از این جور باغ های جدید بسازیم و بزاریم همه از دیدنش لذت ببرن به شرطی که خرابش نکنن
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از توجهتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *