امیدیه – رامشیر: شهرهای نفت خیز

امیدیه، آغاجاری و رامشیر آخرین شهرهایی بودند که ما ظرفیت های گردشگری اشان را مورد بررسی قرار دادیم. حالا می توانیم بگوییم که این شهرها در صورت توجه، اقبال برخورداری از منفعت گردشگری را خواهند داشت:

 

جاده اهواز – امیدیه. سه روز آخر سفرمان هوای بعضی از شهرهای خوزستان بسیار غبارآلود بود، طوری که پروازها به مدت چندین ساعت لغو و مدارس تعطیل شدند.

جاده اهواز به امیدیه

این جا را به نام “کوه سوخته” می شناسند. یک پدیده جالب زمین شناسی در این منطقه اتفاق می افتد و برای برگزاری Geo Tourism ایده آل است. کلا خوزستان برای این نوع از گردشگری ظرفیت ویژه ای دارد.

از این حفره گاز متان بیرون می آید و آن پودر زرد رنگ، گوگرد است که از دل زمین بیرون می تراود. اگر دستتان را بر روی این حفره بگیرید گرمای ناشی از خروج گاز را احساس می کنید.

تا به حال چنین چیزی دیده بودید، یا حدس می زدید که چنین پدیده ای را در ایران مشاهده کنید؟

هر رنگی نشانگر حضور یک نوع ماده  معدنی است.

بدون شرح

بدون شرح

خیلی ها نمی دانند حتی آغاجاری کجای این مملکت قرار دارد اما این شهر در ابتدای قرن حاضر (قرن چهارده هجری شمسی) با حضور این آپارات ها، سینما داشته. سالن این سینما هنوز تنها سالن برگزاری مراسم در این شهر است.

در میان اعراب خوزستان رسمی با عنوان “بیرق زنان – بیرق زنون” وجود دارد که شرحش را در کتاب خواهیم آورد. آن چه سردر این خانه می بینید همان بیرق ها هستند.

 

بدون شرح

مُضیفی در رامشیر. مُضیف مکانی است برای مراسم قهوه خوری و جمع شدن اعراب در شرایط مختلف. در گزارش های قبلی عکس های دیگری از مضیف ساخته شده از نی را نمایش داده ام.

طراحی داخلی مضیف

با این گزارش تصویری، شرح سفرهای تحقیقاتی برای پدید آوردن کتاب راهنمای گردشگری خوزستان به پایان رسید. اکنون گروه ما در مرحله ی آغاز تحقیقات کتابخانه ای است. تا چه پیش آید…

دیدگاه ها

 1. ليلا

  بابت اين مطالب جالب دستتون درد نكنه…و خوشبحالتون كه از نزديك همه اين نقاطو ديدين.
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بله، از این لحاظ خوشبختم.

 2. PANCHO VILLA

  سلام و درود بر ارش خان.لطفا از جوانان فوتبال دوست خوزستان و مخصوصا ابادان نيز عكس ومطلب در كتابتون بگذاريد.هم ما كه رگ خوزستاني داريم علاقه شديدي به برزيل و امريكاي جنوبي يه جورايي داريم. ها ها
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. چشم.

 3. مهران

  سپاس از تو مرد خستگي ناپذير
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. به امید دیدار دوباره.

 4. علیرضا

  اگر این کار را انجام نداده‌اید، پیشنهاد می‌کنم که به آن بپردازید: فصلی مستقل از کتاب را به نام‌های اصیل خوزستانی اختصاص دهید؛ نام‌ پسران و دختران. سخت مشتاقم به این مطلب.
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. دوست عزیز در کتاب گردشگری، فصل مستقل برای نام توجیه نداره.

 5. یوکابد

  سلام

  خوزستان را؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. فقط کارم را انجام می دهم.

 6. یوکابد

  سلام

  این شور و علاقه و هیجانی که توی نوشته ها و عکسهایتان دیدم مرا وادار به این سوال کرد. پس این علاقه و هیجان شما آنی و موقتی بوده و تکلیفی بوده که باید انجامش میدادید.
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. شاید.

 7. حامی

  دل در گرو کدامین آرزو , آن دور دست بعید را می کاود … این پرنده !!!
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 8. PANCHO VILLA

  گرما.غروب سرخ خورشيد.هواي شرجي.شادي مردمان در كنار شط شايد عروسي در كار باشد.خرما . تورهاي صيادان.چهرهاي افتاب سوخته و عرق دار از ميدان فوتبال.و نفت و اين…و باز نفت .تيشرت زرد و انسوي اتش ها .انجا كه خاك تفتيده ما را ميخواند . انسوي اتش…. اي خوزستان زيبا.
  ………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 9. عادل حمیدی زاده

  سلام دست شما درد نکنه از لین کارگری کارمندی عکس بنداز.ژ
  …………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. اگر فرصتی بود، چشم.

 10. نیوشا

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز. من یک نوجوان 18 ساله هستم که دارم روی مرلسم و فرهنگ اقوام ایرانی در رابطه با زیارت تحقیق میکنم. در وبلاگ شما با تیتری تحت عنوان بیرق زنان مواجه شدم که برام جالب بود. گفته بودیسن بقیه ی مطلب رو تو کتاب نوشتین اما من اون کتابو پیدا نکردم. در هر حال اطلاعات شما در این زمینه کمک زیادی به تیم پژوهشی ما میکند. منتظر ایمیل شما هستیم……( خواهش میکنم کمک کنید……………)!!!!!!!!!!
  ………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. متاسفانه بنده کتابی در این زمینه ننوشتم. اگر به اطلاعاتی نیزا داشتید که بتونم کمک کنم، در خدمت خواهم بود. لطفا اگر سوالی هست با ایمیل بپرسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *