اطلس

– امروز روز چهارشنبه سوری بود. از خانه بیرون نرفتم. وقت کردم بنویسم و بخوانم. خوب بود.

– با خودم فکر کردم در سفری که در پیش دارم چگونه به مسافرانم اطلاعات بدهم. به این نتیجه رسیدم که همه‌اش برایشان قصه بگویم. می‌خواهم قصه‌ی نقوش سفالینه‌های یونان را بگویم. می‌خواهم بگویم چرا اسم دریای اژه، اژه است. چرا بر روی سکه‌ی ۲ یورویی، نقش اروپا (یکی از معشوقه‌های زئوس) دیده می‌شود. بگویم راز صورت فلکی “جبار” چیست. افسانه‌ی روموس و رومولوس را روایت کنم و …

– سعی می‌کنم حکایت این سفر را آنلاین تقدیم کنم، تا ببینیم چه می‌شود. اما راستش، قصد نهایی‌ام این است که از این سفر فیلمی تهیه کنم با عنوان “اطلس”. بد نیست بدانید که “اطلس” که ما آن را با شکل و شمایل کره‌ی زمین می‌شناسیم،  نام یکی از خدایان یونانی است که محکوم شده تا ابد آسمان را بر دوش خود حمل کند. به نظرم “اطلس” روایت همه‌ی انسان‌هاست که تا ابد باید افسانه‌ها (و البته نه واقعیت) آسمانی را بر دوشمان حمل کنیم ولی در نهایت تصور دیگران از ما زمینی است و این البته، تنها بخش ماجراست که صحت دارد. حتی اگر من نتوانم این فیلم را در این سفر بسازم، آن قدر مفهوم در این اسطوره یونانی وجود دارد که بعدها یا من یا یکی دیگر پی این اندیشه را بگیرد و چیزی خلق کند.

دیدگاه ها

 1. مريم

  با سلام

  شايد بايد از داستان Athena و Poseidon هم بگوئيد از درخت زيتون و اينكه چگونه آتن مهد منطق و دانش گشت. يا از داستان Echo كه كه محكوم به تكرار بود و از عشقش به Narcissus و اينكه چگونه آواي يكي در جهان پيچيد و از ديگري گل نرگسي( يا به روايتي ديگر گل داوودي) روئيد.
  شايد بايد از ريشه كلمه‌ايتاليا بگوئيد كه مرا هميشه به ياد Europa مي اندازد شايد به خاطر آنكه هر دو با گاو نر پيوند خورده اند.يا از Italus بگوئيد كه زندگي روستائي را به كشاورزي مبدل كرد.
  در هر حال مطمئنم داستانهاي زيادي براي گفتن خواهيد داشت از اطلس و آتلانتيس و آتلانتيك، از روم و روموس و رومولوس و …
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. دقیقا قصدم همین است. نمی خواهم همه چیز را این جا لو بدهم.

 2. ساغر

  سلام
  استاد ما مردی از خطه شمال کمی بداخلاق می روند به سرزمین پری دریایی ها تا برایشان داستان های خدایان را بازگو کنند….
  و ما منتظر می مانیم … برای یادداشتها…
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام.

 3. سیما سلمان‌زاده

  هنوز هم جذابه…
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاسگزارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *