اسطوره… هند 11

در يك جمله: از نقطه‌نظر اسطوره، هند را خيلي شبيه يونان يافتم.

قبل از آمدن به هند بيش از هر چيز با اسطوره‌هايش آشنا بودم و اين اولين مرتبه است كه مي‌خواهم در رابطه با اين موضوع بنويسم. اما قبل از شروع، جمله‌اي را به ياد داشته باشيد كه به نحوي اساس اسطوره‌هاي هندي و همچنين سبك زندگي مردمان اين كشور را مشخص مي‌كند:

نه آفرينش آغاز جهان است و نه ويراني پايان آن

برهما – ويشنو – شيوا: برهما خداي آفريننده‌ي جهان است، ويشنو نگهدارنده و شيوا نابود كننده.

” در متون ودايي متاخر، برهما به عنوان عامل آفرينش ستوده شده است، اما در گونه‌اي ديگر از اسطوره‌شناسي (پوراني)، خصلت او تغيير مي‌كند و بيشترين اهميت خود را از دست مي‌دهد. گرچه هنوز هم به آفرينش مربوط است، اما كاركرد اصلي او نيروي تعادل بخشنده ميان قدرت مركزگراي ويشنو و ويژگي مركزگريز شيوا است. وي معمولا با چهار سر نشان داده مي‌شود كه بر اساس افسانه‌ها از چهار دهان او بيرون آمده‌اند. همسرش سرسوتي Sarasvati (همان «هره‌وتي» ايراني و معادل آناهيتا) است.”

“در يكي از انواع مختلف اسطوره‌هاي آفرينش، نحوه‌ي پديد آمدن «تخم زرين» توصيف مي‌شود: تخم زرين شناور بر اقيانوس اوليه حاوي كليه‌ي پديده‌ها و گوهرهاي هستي است و سرانجام كاينات را آكنده از جمعيت مي‌سازد. گفته مي‌شود كه در آغاز هر دور آفرينش، برهما اين تخم را مي‌شكند و كل آفرينش از آن پديد مي‌آيد. از دو نيمه‌ي اين تخم، آسمان، زمين و بيست و يك منطقه‌ي كيهان شكل مي گيرند. كوه‌ها، ابرها و مه‌ها از غشاء دروني و بيروني اين تخم، رودخانه‌ها از رگه‌هاي آن و اقيانوس‌ها از محتوياتش پديد مي‌آيند. در روايت ديگري اي اين اسطوره، تخم شكسته نمي‌شود تا حيات به وجود بيايد، بلكه كليت آفرينش در درون تخم نشكسته قرار دارد.”

“ويشنو، خداي نگهدارنده، نماد ثبات، نظم و قانون است. معمولا به هيات پادشاهي آسماني تصوير مي‌شود كه به صورت ادواري با چهره‌هاي مختلف به زمين مي‌آيد تا تعادل ميان نيروهاي خير و شر را برقرار سازد. گفته مي‌شود كه او در همه‌ي پادشاهان قرار دارد (قرار داشته) و لذا از پادشاهان انتظار مي‌رود (مي‌رفت) كه قانون مقدس Dharma را حمايت كنند و آن را ارتقا دهند. ويشنو دو همسر دارد به نام‌هاي: Behudevi (الهه‌ي زمين) و Lakshmi (الهه‌ي ثروت و فراواني).”

“شيوا، يكي از پيچيده‌ترين خدايان هندوهاست كه وظيفه‌‌ي رياضت كشي و سرپرستي خانواده را در خود جمع كرده است. در مقام استاد بزرگ يوگا از جهان رويگردان و به دوره‌هاي طولاني مراقبه (مديتيشن) مشغول است. موهايش با مارها تزيين شده، گردن‌بندهايي از جمجمه دارد و سرمست از بَنگ است. شيوا استاد موسيقي و خداي رقص است. همسرش Parvati (دختر كوهستان) نام دارد. دو پسر او كه هر دو در شرايطي معجزه‌آسا تولد يافته‌اند يكي گانيش (از او عكس‌هاي زيادي در نوشته‌هاي قبلي نشانتان دادم) و ديگري كرتيكه‌ي شش كله Six-headed Karttikeya نام دارند. وسيله‌ي نقليه‌ي شيوا گاو سفيد نندي (شادماني) Nandi  است.”

“معروفترين نماد شيوا كه در اغلب معابد گرامي داشته مي‌شود، لينگا Linga (آلت مردانگي) است كه به طور سنتي بر يك پاستون قرار دارد و اين پاستون، مظهر يوني Yoni (آلت زنانگي) است. اين نماد گوياي آن است كه شيوا عصاره‌ي وجود به شمار مي‌آيد و قدرتش در سراسر قلمرو آفرينش نفوذ مي‌كند و به آن حيات مي‌بخشد.”

“شيوا مانند ويشنو، نسبت به سرنوشت آفرينش خود كاملا بي‌اعتناست. همان‌طور كه در چرخه‌‌‌اي از آفرينش، جهان با رقص او هستي مي‌يابد، در پايان نيز با رقص ويراني، جهان را خاكستر مي‌كند.”

منبع: اسطوره‌هاي هندي، آنا ال. دالاپيكولا، ترجمه‌‌ي عباس مخبر، تهران، نشر مركز، 1385.

دیدگاه ها

 1. لیلا

  وای مبارکه چه قشنگه
  اون عکست چی بود. اخمو و تاریک. این بهتر و قشنگه من که اینا بهتر از اون عکس قبلی دوستش دارم.. البته لنگه کفش را در نیار منا بزن
  یادم رفت سلام کنم.
  سلام
  خوبی؟ خوشی؟ سلامتی؟
  دو هفته بود برنامه ات را موفق نمی شدم ببینم ولی امروز که موفق شدم برنامه را ببینم تو نبودی چرا؟
  …………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. ممنون از لطفت. اصلا از برنامه‌ي پخش خبر ندارم.

 2. سارا

  سلام
  خوش باشید
  بهترین سوغاتی ها را از هند تحفه آوردید
  راستی داخل پرانتز چی شد.
  …………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. به موقع مي‌نويسم.

 3. نازی

  سلام امیددارم لحظه های خوبی داشته باشید خیلی معذرت میخواهم سوال داشتم که امسال جشن هولی کی وچه موقع است البته حدودش را میدانم ولی هر سال با ده روز جلو عقب شدنش کمی گنگ است ودیگر اینکه نمیدانم برنامه سفرتان چطور است ولی فقط در بمبئی میمانید یک پیشنهاد اورنگ آبادهم میتوانید بروید واز آنجا به غارهای آجانتا والورا بروید البته زمان برای سفر ودیدن وکسب تجربه همیشه کم می آید مخصوصا هند راستی چیکن تندوری وچیکن بریانی هم فراموش نکنید عکسهایتان هند واقعی را به تصویر میکشد ممنون ویادتان نرود بدون دیدن تاج محل هندوستان را ترک نکنید !خدا به همراهتان.
  ……………………………………………………………………………
  جواب: سلام. از برگزاري اين جشن فعلا خبر ندام. شايد بتوانيد در اينترنت جستجو كنيد. قبلا هم عرض كرده‌ام كه از اين سفر 40 روزه 30 روز در بمبئي هستم و فقط 3 روز براي ديدار از شهر وقت خواهم داشت (قبلا دو روز از سه روز سپري شده). 10 روز ديگر را در كشمير و دهلي خواهم بود. مي‌دانم كه اورنگ آباد بسيار جالب است ولي وقت ديدارش را ندارم. تاج محل را در اين سفر نخواهم ديد، ولي اميدوارم در يك سفر ديگر بتوانم ببينمش. سپاس از شما.

 4. حمیدرضا مشیر

  سلام آرش عزیزم
  چطوری، مرد اسطوره ها؟
  …………………………………………………………..
  جواب: سلام حميد. سپاس از تو و به اميد ديدار.

 5. mohsen

  salam. mesle hamishe jalebo jaleb!! montazere baghye majeraa
  ……………………………………………………………………
  جواب: سلام. در خدمتم.

 6. پسر ایران

  مثل کسانی که بازیکن محبوبشان را تشویق میکنند .از همینجا برایت هورا میکشیم .ادامه بده قهرمان تا اخرش هستیم
  ……………………………………………………………………
  جواب: سلام و سپاس.

 7. saees fekri

  سلام آرش خان
  دهلی هم می ری؟
  ……………………………………………………………………..
  جواب: سلام. از 16 تا 18 اكتبر دهلي هستم.

 8. سيد هادي حرمشاهي

  سلام
  منظور از نمادهاي شيوا همون توالد نسله؟ بعد شيوا هم خداي نابودگره و هم آفريننده ؟
  راستي تو كدوم شبكه و چه روزهايي برنامه داريد؟
  ممنون
  خداحافظ
  ………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بله. بله. شبكه 2، برنامه غيرمنتظره، سه‌شنبه‌ها، قبلا ساعت 18:30 تا 19 بود، الان نمي‌دونم.

 9. مريم

  سلام

  از نظر داستان سيل به اسطوره هاي يونان شبيه است كه در هر دو آفرينش انسان از آن شروع ميشود. در يكي مانو و در ديگري زئوساست و براي نجات كشتي ساخته ميشود: دو جنس مخالف هر حيوان در آن قرار ميگيرد و زنده مي ماند. در يكي به خاطر تلاشهاي صورت گرفته زني داده ميشود و اينچنين آفرينش سبب ميشود و در ديگري با دور انداختن استخوان اجداد اوليه خود از هر استخوان انساني زاده ميشود.
  از نظر تخم كيهاني شبيه اسطوره هاي چين است. در اسطوره هاي چين آمده است پان كو از تخم كيهاني به وجود آمد كه نصفه ي بالايي آسمان بود و نصفه پائيني زمين. پس از 18،000 سال كم كم از هم جداشن نمود. نهايتاً خود نيز تقسيم شد: اعضائ و جوارح به كوه، خون به رودخانه، دو چشم هر يك به خورشيد و ماه، نفس به باد و صدايش به تندرو انسان كه انگل هاي بدنش بوده اند.
  در اسطوره هاي هند آمده است كه پروشا كه انسان اوليه بوده كه خدايان در راه خلقت انسان قرباني ميشود اينگونه كه سرش آسمان، پايش زمين،چشمش خورشيد و ذهنش ماه ميشود. ضمناً گروههاي مختلف جامعه نيز از اعضاي بدن او شكل ميگيرند: از دهانش برهمن ها، بازوهايش جنگجويان و فرمانروايان، رانش كشاورزان و تاجران و پايش فقرا.حيوانات و پرندگان نيز از چربي بدنش كه در موقع قرباني شدن ميريزد به وجود مي آيند.( البته اين داستان اوليه است و بعدها داستاني كه شما نوشته ايد گفته شده است)
  قابل ذكر است كه سه خداي نام برده شده، برهما-شيوا و ويشنو،‌سه خداي مجزا نيستند بلكه 3 جلوه از روح عالي هستند بنام برهمن.
  ……………………………………………………………………
  جواب: سلام و سپاس از اطلاعات شما.

 10. bhrh

  با سلام،اينبار نه به طور اتفاق،بلكه با اراده و علاقه شخصيم به اينجا اومدم.
  بايد بگم عكسا عاليند و آدم رو به فكر فرو ميبرن.آدمايي رو نشون ميده كه ميخوان با كوچكترين بهونه اي شاد باشند.لا اقل با پوشيدن لباس شاد..لااقل با يه لبخند.. و ما با اينهمه نعمتايي كه خداي مهربون در اختيارمون گذاشته مدام در حال نق زدن و گله و شكايتيم..
  ياد بگيريم.لا اقل از گذشتگان خودمون.كه چه جشنهايي داشتيم.اول و وسط و آخر هر ماه.به هر بهونه و به چه سادگي.
  سخت نگيريم.
  ………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

 11. رها

  با سلام واحترام
  طفلی به نام شادی دیریست گمشده ؛شما از او خبری دارید؟این هم نشان ما”یک سو خلیج فارس سوی دگر خزر”
  ………………………………………………………..
  جواب: با سلام و احترام.

 12. طاهت

  سلام.متنتون خیلی عالی بود.فقط میشه بنویسید از صفحه ی چند کتاب ایت مطلب رو نوشتین؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. یادم نیست. موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *