آخرين شب

ديشب با همه‌ي مسافران براي صرف شام و ديدار از رقص «سامبا» رفتيم. مراسم بسيار هيجان انگيز بود. اما…

حالا و در آخرين لحظاتي كه در كشور برزيل به سر مي‌بريم، مي‌خواهم چند مطلب را برايتان بنويسم.

1- ديروز كه سر ميز صبحانه حاضر شدم، يكي از خانم‌هاي مسافر كه به تنهايي به اين سفر آمده، برايم تعريف كرد كه: “دو مرتبه، يك بار در ساعت 9 شب قبل و يك مرتبه در ساعت 6 صبح امروز، توسط چند جوان (بي‌خانمان‌هاي برزيلي) مورد تهاجم واقع شده است”. آن‌ها به سوي او آمده بودند و پرسيده بودند، ساعت چند است و بعد كه متوجه شده بودند او برزيلي نيست و غريبه است، قصد دوربين عكاسي و احتمالا پول‌هايش را كردند. ماجرا در هر دو مرتبه به خير گذشت. اين داستان را براي اين تعريف كردم كه ريو و برزيل را بهتر بشناسيد و در ادامه بگويم كه اين ماجرا هم جزيي از همه‌ي زيبايي‌ها و زشتي‌هاي اين شهر و اين كشور است.

2- ديشب كه براي ديدن رقص سامبا رفتيم، حال و هواي نمايش را بسيار شبيه به آن‌چه در چين و سنگاپور و مالزي اجرا مي‌شود، يافتم. اين‌ها گردشگران را براي ديدار از هنرشان دعوت مي‌كنند. در اين‌گونه سالن‌هاي نمايش معمولا از كشورهاي مختلف حضور دارند. ديشب به غير از گردشگراني از كشور ما كه بيشترين جمعيت را تشكيل مي‌دادند از كشورهاي چين، پاراگوئه، ايتاليا، آلمان، استراليا، سوئيس، آمريكا، اسرائيل، هند و … هم بودند. مجري برنامه به زبان هر كشوري به گردشگران خوشامد گفت و موزيكي از هر كشوري پخش كرد و يك نفر از همان كشور را فراخواند تا همزمان با پخش موزيك، براي ديگران آواز بخواند. موزيك ايران را نداشتند. با اين حال يك نفر رفت و ” گل سنگم” را خواند.

3- ديروز كه به جزيره رفته بوديم، ساحل آن‌قدر وسيع بود كه زنان ايراني مي‌توانستند دور از نگاه مردها، تني به آب بزنند، اما هيچ يك از خانم‌ها شنا نكرد. اين موضوع جالب است، چرا كه ايراني‌ها از كشورشان بيرون مي‌روند تا كمي از آزادي ديگر مردمان دنيا را در آن سوي مرزهاي سياسي و جغرافيايي درك كنند و از آن بهره ببرند. اما گاهي هنوز حصارهاي ذهني ما با ماست.

4- احساس خوب‌تري به شغلم به عنوان راهنماي گردشگري پيدا كردم (بيش‌تر از قبل). اين خشنودي مضاعف به خاطر اين نيست كه مي‌توانم (رايگان) سفر كنم، بلكه به اين خاطر است كه يك راهنما، به دور از موطن مالوف خود، در سرزمين‌هاي دور و در مكان‌هايي كه برايش تازگي دارند، در ميان آدميان نا آشنا، مي‌بايستي مسائل ناشناخته را براي خود و ديگران، حل و فصل كند. شگفتي اين همه، به من احساس خوشبختي مي‌بخشد.

 

 

همه‌ي عكس‌هاي سفر برزيل را در آدرس زير ببينيد:

http://picasaweb.google.co.uk/nooraghayee/BRAZIL

دیدگاه ها

 1. نرگس

  سلام آرش. خوبی؟ سال نو مبارک. خوش به حالت واقعاً. امیدوارم به همه آنچه که در آرزویش هستی برسی.
  لطفا اگه امکان دارد بیشتر درباره سفرت به برزیل و تجربیات سفرت بنویس.
  ممنون. یا حق

 2. *

  Ba salam . akshatun ro didam . ziba hastand , bekhosus akshaye marbut be absharha va tolue zibaye khorshid . dastetun dard nakone . ba didane akshaye karnaval ye soal baram pish umad ! Ma ke mesle bereziliha karnavale raghse samba , rumba ya … Nadarim , ya mesle khalijiha jashne sahrayi va raghghase arabi nadarim , ya mesle keshvarhaye asiyaye sharghi ya orupayi nistim , Aya asare bastani va tarikhiye ma javabguye zaegheye emruze gardeshgarane donya hast ? Agar hast ke hich va agar nist , ma che chizhayi mitunim jaygozin konim ke dar eyne jazzabiyyat chizi az ghenaye farhangemun kam nakoneh ??? Ba dar nazar gereftane inke kharejiha , maemulan afradi majaraju hastand !!! 2 soal ham dar morede berezil daram . 1)pule berezil dar moghabele dolar cheghadr arzesh dareh ? 2)gheyr az sanayee dastiye chubi , soghate berezil chist ? Ba arezuye salamati va movaffaghiyat.

 3. افشين عباس نژاد هنگامي

  من به شما افتخار ميكنم نمي دانم در آن سر دنا بياد ما هستي يانه ؟مطالبتان را خواندم بسيار جذاب و دوستداشتني بود . دلم براي ديدنتان در جزيره هنگام تنگ شده اين را قلبا ميگم .سفرخوش به سلامتي برگردي به ميهن .افشين هنگامي باميد ديدار

 4. حسین

  سلام آرش خان سال نو مبارک شرمنده که نتونستم کاری که ازم خواستید انجام دهم گرفتار راه اندازی مجموعه تاریخی شهر زیر زمینی بودم آنقدر کار که تو مدت 20روز گذشته روزی 3ساعت خواب داشتم منو به بزرگواری خودتون ببخشید بالاخره پروژه راه اندازی شد و مورد استقبال گردشگران قرار گرفت هر چند هنوز خیلی کار دارد.هر وقت به وبلاگت سر می زنم دلم می گیره از اینکه دوست داشتم بتونم سفر کنم و به جاهای نادیده دنیا سرک بکشم سلامت باشی به امید دیدار نمی دانم سفر کردن همت می خواهد اراده می خواهد پول می خواهد تجربه می خواهد به هر حال شما با همه فراز و نشیبهایش به این سختی ها غالب شدی و هر بار که بهت سر می زنم حسرت می خورماین مسیرهایی که شما پرواز می کنی من جرات پرواز ندارم از بلندی زیاد می ترسم چند وقته عمرم زیر زمین و شهر زیر زمینی سپری شده به تاریکی و تنهایی عادت کردم ولی همیشه آرزوی سفر بر سر داشتمتا الان 5000نفر بازدید کننده از مجموعه شهر زیر زمینی بازدید کردند از همه جا آمدند ولی ما هیچ کجا نرفتیم

 5. فرزانه

  هرچند با تاخیر اما سال نوی تو هم مبارک و شاد باشه و سفرت بی خطر و پر برکت. سپاسگذارم هم از لطفی که به من و نوشته هام داری و هم از تبریکت.
  امیدوارم به زودی همدیگر را ببینیم.
  راستی جای ما هم سامبا دیدی؟؟

 6. shahdad

  SALAM
  AKS HAA ZIBA BODAND
  GHABL AZ INKE DAR MOREDE BRAZIL ETTLAT JAM AVARY KONAM FEKR MIKARDAM AZ BEHESHT MIKHAHAM BE JAHANAM BERAM VALY HALA KHEILY RAGHEB BE RAFTAN HASTAM
  DAR ZEMN KHEILY SALIS MINEVISID
  TASMIM GERFTAM HAMEYE SAFARNAMEHAYETAN RA BEKHANAM…………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام و سپاس.

 7. PANCHO VILLA

  سلام ارش جان. متاسفانه ادرس عكسهاي برزيل ت فيلتر شده. واقعا براي خودم متاسفم كه از ديدن دوباره انها محروم شدم.
  …………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. درست می شه.

 8. panchovilla

  دروود بر ارش جان عزیز . در استانه سفر طولانی که به چند کشور امریکای لاتین دارم و از فردا عاشقانه راهی این سفر میشوم به خودم گفتم یک بار دیگر سفرنامه دوست داشتنی ارش جا ن را مرور کنم . راستش این سفر نامت رو خیلی دوست دارم.متاسفانه هنوز که هنوزه سایت عکسها فیلتر هست. هزاران دروود بر ارش خان عزیز
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. کجایی تو پسر؟ خوب شدی؟ لطفا قبل از رفتن تماس بگیر و خیلی مراقب خودت باش. به امید دیدار.

 9. panchovilla

  دررود بر ارش خان عزیز بیش از یک ماه است که متاسفانه به خاطر سفر نتوانستم از سایت شما بازدید کنم و از این نعمت بی بهره ماندم. چه جالب که اکنون که از سفر بازگشتم هنوز عکسهای این بخش مورد علاقه من فیلتر است . برایتان بهترین ها را ارزومندم
  ……………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. امیدوارم سفر به شما خوش گذشته باشد.

 10. panchovilla

  جای شما خالی ارش خان ای کاش بتوانیم با هم در اینده به یک مسافرت امریکای جنوبی برویم واقعاکه اگر اقبال به من رو کند و همسفر دانشمندی مانند شما داشته با شم مایه افتخار بنده است در ضمن در باره تماس که بالا قبل از سفر فرموده بودید وقتی که برگشته بودم دیدم و شماره شما رو هم ندارم.
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. برای بنده نیز باغث خوشحالیه که حداقل یک مرتبه همسفر بشیم. 09123144795

 11. افسانه احسانی

  از خوندن سفرنامه شما مثل همیشه لذت بردم.می خواستم یک مورد دیگه هم به متن اضافه کنم.در برزیل حتی در داخل کنفرانس بین المللی در دانشگاه های معتبر هم از دست دزدان در امان نیستید.من و نیما همسرم وقتی برای صرف قهوه خوشمزه برزیلی در زمان استراحت کنفرانس توریسم مسوولانه در سائوپائولو از سالن خارج شدیم ظرف کمتر از 10 دقیقه کوله پشتی نیما شامل دوربین حرفه ایش،لپ تاپ و پاسپورتش ربوده شد.اصلا باورکردنی نبود.گویا سارقین بسیار حرفه ای تر از آنچه تصور می کنیم هستند.
  پس لطفا در سفر به سرزمین زیبای برزیل خیلی خیلی مراقب باشید
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام به شما. برای این اتفاق متاسفم و امیدوارم که مشکل رفع شده باشه.

 12. حسین نریمانی

  سلام ازدوربین تودست ات مشخصه که به عکس انداختن هم علاقه داری نمیدونم تاچه اندازه به مقوله عکس وعکاسی می پردازی.ولی من توچندین سفری که رفتم(داخل وخارج) توریست های خارجی بلااستثنا همگی دوربین درخوری داشتندوجالب آنجاست که عکاسی هم میدانند.وقتی که تصاویرگرفته شده رابه هم نشان میدادیم بیش از70درصداشان ترکیب رابه جد،رعایت کرده بودند.میخواهم این رابگویم بامطالعه 3ساعتی درسایت وزین ات خیلی کم به این مقوله پرداخته اید.شایدتوقع ام بیش ازاندازه است درهرصورت ضمن استفاده ازوب شما ازاینکه ساعاتی ازعمرام راصرف خواندن مطالب اتان کردم برخودمی بالم.به امیددیدار.
  ………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. به امید دیدار.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *