؟

امروز صبح، گنجشکی مدام خودش را به شیشه پنجره اتاقم می کوبید. انگار می خواست داخل شود.

دلیل اصرارش را نفهمیدم، اما احساس کردم پیغامی دارد.

دیدگاه ها

 1. زهرا .م

  سلام
  و عرض ادب

  انگار گاهی وقتها نیازی نیست که خواسته های دلمان را یا آنچه را که در کوچه پس کوچه های افکارمان خانه کرده است به زبان آوریم
  گاهی هم میشود که با کمی تآمل در اشارتهای روزگار به دنبال مقصود گشت …..
  …………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 2. !

  درود بر بزرگ همت، اقاي ارش

  شايد مي خواسته بگه:

  “جا براي من گنجشگ زياد است
  ولي..
  به درختان خيابان تو عادت دارم”
  …………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس.

 3. پسر ایران

  سلام حکیم جان.اخر چه شد راهش دادی به خونت و پیامش را دریافت کردی یا از کنارش گذر کردی
  …………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. اتاق من به درد گنجشک نمی خوره.

 4. آناهیت

  گُنْجــِشْکْ به پرندگان خانوادهٔ گنجشکیان گفته می‌شود که خود در راستهٔ گنجشک‌سانان می‌گنجند. گنجشک خانگی معروفترین گونهٔ گنجشک است که در تعداد بسیار زیاد در تمامی قاره‌های جهان و عمدتأ در مناطق شهری زندگی می‌کند. گنجشک‌ها را نزدیک‌ترین حیوان وحشی به انسان توصیف می‌کنند. گنجشک پرنده‌ای است کوچک با منقار کلفت و مخروطی و پاهای نسبتاً کوتاه که اغلب پر و بال رنگارنگ ندارد. گنجشکان بیشتر بصورت اجتماعی بسر می‌برند و بطور دست‌جمعی زاد و ولد می‌کنند. پروازی نیرومند دارند. در بیشتر گونه‌ها دودیسی جنسیتی (تفاوت نر و ماده) مشاهده می‌شود در سوراخ‌های درختان، شکاف دیوار و صخره‌ها لانه می‌سازند. بیشتر از دانه‌ها و مواد گیاهی و گاه جانوری تغذیه می‌کنند.
  گنجشک معمولی به طول ۱۴ تا ۱۵ سانتیمتر است. گنجشک نر رنگ خاکستری پررنگ پس گردن بلوطی، گلوی سیاه، گونه‌ها وسطح شکمی سفید مایل به خاکستری است. در پرواز خط بالی کوتاه و نسبتاً واضح ودمگاه خاکستری دارد. پرنده ماده و نابالغ فاقد سیاهی گلو، در سطح پشتی قهوه‌ای تیره ودر سطح شکمی سفید چرک است.
  زیستگاه مناطق مسکونی، کشاورزی، و بندرت دور از محل آدمی زندگی می‌کند. در سوراخها وپرچین‌ها، روی شاخه‌های درخت ودر مناطق مختلف لانه می‌سازد. گنجشک امروزه تقریباً در همه جای دنیا یافت می‌شود. بیشتر گنجشکان آوازی دلفریب وموزیکال دارند. اغلب گنجشکان لانه خودرا در بوته زارها وعلفزارها می‌سازند، اما نوعی گنجشک لانه اش را در جاهای بلندتری نسبت به گنجشکان دیگر می‌سازد. گاهی لانه را بر فراز درختان همیشه سبز تا ۸ متر ارتفاع می‌سازد. لانه آنها از خار و خاشاک و الیاف گیاهی، وگاهی از شاخه‌های کوچک درختان است.
  موسم تخم گذاری و جفت‌گیری گنجشکها معمولاً از نیمه فصل بهار آغاز می‌شود و تا اواخر پائیز ادامه دارد. ماده از ۴ تا ۶ تخم سفید رنگ باعلائم سرخ ــ قهوه‌ای می‌گذارد. گنجشکانی که در نواحی معتدل بسر می‌برند گاه بافرا رسیدن پائیز و زمستان بسوی نواحی گرم مهاجرت می‌کنند.

  در باور کهن : گنجشک نماد صداقت ،ناچیزی و فروتنی بود .درچین پیشگوئی کننده خوشبختی ،در ژاپن نمایانگر وقار و سپاسگزاری ودر روم باستان پرنده ای مقدس بود.
  از نظر علمی بایستی بررسی گردد .چرا این دوستان شهر نشین گاهی رفتارهای عجیب از خود بروز می دهند .مثلا خود را به شیشه می کوبند !!
  …………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از ارائه اطلاعات.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *